Calcul tarif pentru mai putin de o pagina
Thread poster: Gabriela Raț
Gabriela Raț
Gabriela Raț  Identity Verified
Romania
Local time: 15:08
Member (2020)
German to Romanian
+ ...
Sep 10, 2020

Buna ziua!

Sunt inca la inceputul carierei de traducator si m-am impotmolit la un aspect financiar: Daca eu decid sa imi tarifez clientul cu X RON/pagina (2000 de caractere cu spatii, sa zicem), ce sa intampla cu paginile incomplete?

Daca, de exemplu, textul tinta are 1 pagina jumatate, sau o pagina si trei sferturi etc., cum calculez tariful? Iau clientului X+X/2? Ce fac cand nu pot delimita exact ce procent ar fi corect?

Ma gandesc ca nu exista o solutie
... See more
Buna ziua!

Sunt inca la inceputul carierei de traducator si m-am impotmolit la un aspect financiar: Daca eu decid sa imi tarifez clientul cu X RON/pagina (2000 de caractere cu spatii, sa zicem), ce sa intampla cu paginile incomplete?

Daca, de exemplu, textul tinta are 1 pagina jumatate, sau o pagina si trei sferturi etc., cum calculez tariful? Iau clientului X+X/2? Ce fac cand nu pot delimita exact ce procent ar fi corect?

Ma gandesc ca nu exista o solutie standard pentru toata lumea, dar m-ar interesa opiniile dumneavoastra despre situatia intalnita in practica, sau cum procedati dumneavoastra.

Stiu ca o varianta ar fi sa tarifez la cuvant, dar pe mine ma intereseaza situatia strict in care am stabilit dinainte cu clientul ca tarifarea se va face per pagina.

Multumesc!
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 15:08
Italian to Romanian
Calcul tarif Sep 10, 2020

Bun venit!
Am un client care rotunjește în favoarea mea (de ex., 3 pagini în loc de 2,1 pagini). Pentru alții, calculez exact (de ex., 2,1 pagini x tarif pe pagină). Depinde cum negociați cu clientul.
Vă doresc succes în cariera aleasă.


 
Gabriela Raț
Gabriela Raț  Identity Verified
Romania
Local time: 15:08
Member (2020)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Re: Sep 10, 2020

Am inteles. Banuiam cu nu este neaparat o regula, dar voiam sa fiu sigura.

Multumesc mult!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Calcul tarif pentru mai putin de o pagina






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »