O plată duplicat pe Moneybookers
Thread poster: Elena Matei
Elena Matei
Elena Matei
Local time: 16:58
English to Romanian
+ ...
Mar 4, 2010

Aţi întâmpinat o problemă de genul: o plată duplicat pe Moneybookers? Cum se poate da reject sau cum se anulează una dintre plăţi? Aş dori dacă ştiţi paşii exacţi.
Mulţumesc mult!
Elena


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:58
Romanian to English
+ ...
Client stabil sau plata unica? Mar 5, 2010

Am intampinat si eu problema aceasta (in cazul meu, probabil din neatentia clientului si nu dintr-o problema de sistem).
1. Daca clientul e stabil si mai urmeaza sa-i emiti facturi, cel mai simplu e sa-l rogi sa scada suma respectiva dintr-o plata viitoare.
2. O alta metoda, tot in cazul unui client stabil, e sa scazi tu suma cu minus dintr-o factura viitoare, cu titlu de avans. (noi am optat pentru solutia aceasta)
3. Daca nu e clientul tau stabil si probabil e singura plata p
... See more
Am intampinat si eu problema aceasta (in cazul meu, probabil din neatentia clientului si nu dintr-o problema de sistem).
1. Daca clientul e stabil si mai urmeaza sa-i emiti facturi, cel mai simplu e sa-l rogi sa scada suma respectiva dintr-o plata viitoare.
2. O alta metoda, tot in cazul unui client stabil, e sa scazi tu suma cu minus dintr-o factura viitoare, cu titlu de avans. (noi am optat pentru solutia aceasta)
3. Daca nu e clientul tau stabil si probabil e singura plata pe care ti-o face, ii retrimiti suma cu titlul 'restituire suma necuvenita'.

Sau iei legatura cu serviciul clienti de la MB, si te vor asista ei.

HTH.

Annamaria
Collapse


 
Elena Matei
Elena Matei
Local time: 16:58
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Cum retrimit banii? Mar 6, 2010

Mulţumesc pentru răspuns Annamaria, aş dori să te mai întreb, dacă vreau să îmi retrag banii, întâi retrimit prin trimitere bani suma necuvenită şi apoi retrag sau invers? Nu am găsit niciun buton de anulare plată. Am pus şi întrebare la Moneybookers, încă aştept răspuns, dar vreau să îmi retrag şi banii, clientul nu prea ştie nici el cum, aşa că trebuie să mă descurc.Este prima lucrare, poate deveni partener stabil, dar mi se pare normal să se poată retrimite suma ... See more
Mulţumesc pentru răspuns Annamaria, aş dori să te mai întreb, dacă vreau să îmi retrag banii, întâi retrimit prin trimitere bani suma necuvenită şi apoi retrag sau invers? Nu am găsit niciun buton de anulare plată. Am pus şi întrebare la Moneybookers, încă aştept răspuns, dar vreau să îmi retrag şi banii, clientul nu prea ştie nici el cum, aşa că trebuie să mă descurc.Este prima lucrare, poate deveni partener stabil, dar mi se pare normal să se poată retrimite suma şi eu să o retrag pe a mea. Oare clientul o poate el anula?Collapse


 
Sandra & Kenneth Grossman
Sandra & Kenneth Grossman  Identity Verified
Israel
Local time: 16:58
French to English
+ ...
Eu mai intai as trimite... Mar 6, 2010

... ca sa nu ai surprize legate eventual de cursul de schimb sau de comisioane de care nu ai cunostinta.
Eu as trimite pur si simplu suma respectiva in contului clientului - dupa informarea acestuia, fireste. Trimiterea implica plata unui comision de 0.5 euro. Retragerea costa si ea vreo 2 euro in comisioane. Plata comisioanelor depinde de tipul de cont.
Mai intai trimite, verifica primirea, apoi retrage-ti restul.

HTH,
Sanda


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


O plată duplicat pe Moneybookers






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »