Factura catre firma la care esti angajat
Thread poster: Dana Elencu
Dana Elencu
Dana Elencu
Romania
Local time: 19:39
English to Romanian
+ ...
Mar 21, 2011

Buna ziua,

Unul din birourile de traduceri cu care colaborez in calitate de PFA mi-a propus sa ma angajeze cu norma partiala, pentru a realiza atat traduceri si revizii cat si alte activitati necesare biroului. In restul timpului intentionez sa lucrez in continuare ca PFA, dar in aceasta calitate voi primi comenzi inclusiv de la firma angajatoare, urmand sa i le facturez la fel ca si pana acum.

Ne punem intrebarea daca in acest caz activitatea mea nu risca sa fie consi
... See more
Buna ziua,

Unul din birourile de traduceri cu care colaborez in calitate de PFA mi-a propus sa ma angajeze cu norma partiala, pentru a realiza atat traduceri si revizii cat si alte activitati necesare biroului. In restul timpului intentionez sa lucrez in continuare ca PFA, dar in aceasta calitate voi primi comenzi inclusiv de la firma angajatoare, urmand sa i le facturez la fel ca si pana acum.

Ne punem intrebarea daca in acest caz activitatea mea nu risca sa fie considerata "dependenta" la un eventual control al fiscului, desi facturile vor avea valori diferite si biroul respectiv nu va fi singurul meu client.

Mai este cineva in aceasta situatie? Pana acum studiul legislatiei nu ne-a oferit niciun raspuns. Va multumesc anticipat pentru orice sugestie.

Dana Elencu
Collapse


 
Traducator autorizat? Mar 21, 2011

Bună seara, Dana.

Ești traducătoare autorizată de Ministerul Justiției sau ești PFA cu cod CAEN pentru traduceri?

Dacă ești traducătoare autorizată de Ministerul Justiției, atunci practici o profesie liberală și, conform normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, activitatea ta nu poate fi reconsiderată ca dependentă:

Norme metodologice:
Art. 7.
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute l
... See more
Bună seara, Dana.

Ești traducătoare autorizată de Ministerul Justiției sau ești PFA cu cod CAEN pentru traduceri?

Dacă ești traducătoare autorizată de Ministerul Justiției, atunci practici o profesie liberală și, conform normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, activitatea ta nu poate fi reconsiderată ca dependentă:

Norme metodologice:
Art. 7.
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfășoară activitatea nu reflectă conținutul economic al acestuia. Activitățile desfășurate în mod independent, în condițiile legii, care generează venituri din profesii libere, precum și drepturile de autor și drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, cu modificările și completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activități dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 și 2.2 din Codul fiscal.

Sper să-ți fie de folos.
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 19:39
English to Romanian
+ ...
subiect dezbătut Mar 21, 2011

Bună seara,

Subiectul a fost disecat pe acest http://www.proz.com/forum/romanian/174070-noutăţi_fiscale_şi_pentru_piaţa_traducerilor-page5.html fir de discuţie (începând cu ultima postare, continuând pe paginile următoare).

Eu personal, am concluzionat că de la 2 clienţi în sus, cărora li se emit
... See more
Bună seara,

Subiectul a fost disecat pe acest http://www.proz.com/forum/romanian/174070-noutăţi_fiscale_şi_pentru_piaţa_traducerilor-page5.html fir de discuţie (începând cu ultima postare, continuând pe paginile următoare).

Eu personal, am concluzionat că de la 2 clienţi în sus, cărora li se emit facturi în date diferite, o persoană fizică autorizată nu mai poate fi considerată ca având activitate dependentă.

Cu cât aveţi mai mulţi clienţi, cu atât mai bine. În plus, aveţi grijă să nu le folosiţi maşina sau calculatorul (dotările).
Collapse


 
Dana Elencu
Dana Elencu
Romania
Local time: 19:39
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulțumesc Mar 22, 2011

Mulțumesc frumos, am citit inițial toată discuția și chiar mă întrebam dacă să pun întrebarea acolo. Nu am găsit însă disecat cazul în care angajatorul (part-time) este în același timp și clientul PFA-ului.

Mă încadrez la profesii liberale. „Activitățile desfășurate în mod independent, în condițiile legii... nu pot fi reconsiderate ca activități dependente” - asta mă bucură, mă întreb doar dacă la un eventual control nu ni se va cere să demonst
... See more
Mulțumesc frumos, am citit inițial toată discuția și chiar mă întrebam dacă să pun întrebarea acolo. Nu am găsit însă disecat cazul în care angajatorul (part-time) este în același timp și clientul PFA-ului.

Mă încadrez la profesii liberale. „Activitățile desfășurate în mod independent, în condițiile legii... nu pot fi reconsiderate ca activități dependente” - asta mă bucură, mă întreb doar dacă la un eventual control nu ni se va cere să demonstrăm că eu nu petrec 8 ore/zi la biroul respectiv și că folosesc în timpul liber calculatorul personal pentru a lucra de acasă.

Oricum îmi este de folos.
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 19:39
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Nu pricep Mar 23, 2011

Trebusoara cu dotarile. Nu din vina ta Cristina ci din vina legilor. Adica persoana mea capabila sa traduca nu are voie sa foloseasca tehnica clientului.
Pe ideea asta daca merg la un interpretariat ar trebui sa vin cu castile si microfonul de acasa?
Stii ca sunt 2 lucruri diferite dar e absurd pana la strigator la cer.
Daca am de exemplu un client care, prin chestia numita confidentialitate, imi zice vii la mine la sediu si faci traducerile X pe calculatorul meu pentru ca n
... See more
Trebusoara cu dotarile. Nu din vina ta Cristina ci din vina legilor. Adica persoana mea capabila sa traduca nu are voie sa foloseasca tehnica clientului.
Pe ideea asta daca merg la un interpretariat ar trebui sa vin cu castile si microfonul de acasa?
Stii ca sunt 2 lucruri diferite dar e absurd pana la strigator la cer.
Daca am de exemplu un client care, prin chestia numita confidentialitate, imi zice vii la mine la sediu si faci traducerile X pe calculatorul meu pentru ca nu vreau sa iti dau documentul tie ca uite nu am incredere, eu trebuie sa ii zic nu pot, trebuie sa vin eu cu calculatorul meu sau eventul cu pix si foaie de acasa si sa fac traducerea?
Toata treaba asta cu dependenta e o tampenie pentru noi mai ales.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Factura catre firma la care esti angajat






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »