Probleme cu instalarea lb. RO la Windows 7 , cu MS Office 2007
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:56
German to Romanian
+ ...
Jul 9, 2012

Lucrează cineva dintre voi cu Windows 7, MS Office 2007 (cumpărate, ambele, în afara României- în cazul meu: în RFG- dar ar trebui să fie aceeaşi problemă şi în alte ţări, mă gândesc) şi lb. Română?
Răspunsul normal ar fi: evident, f. mulţi!

Totuşi, iată Problema mea:
Tocmai vreau să instalez Language Pack pt. lb. RO , la configuraţia de mai sus, dar nu reuşesc.

Iar acum, uitându-mă pe Help-ul lui Windows7, văd spre consternarea
... See more
Lucrează cineva dintre voi cu Windows 7, MS Office 2007 (cumpărate, ambele, în afara României- în cazul meu: în RFG- dar ar trebui să fie aceeaşi problemă şi în alte ţări, mă gândesc) şi lb. Română?
Răspunsul normal ar fi: evident, f. mulţi!

Totuşi, iată Problema mea:
Tocmai vreau să instalez Language Pack pt. lb. RO , la configuraţia de mai sus, dar nu reuşesc.

Iar acum, uitându-mă pe Help-ul lui Windows7, văd spre consternarea mea că MS oferă Language Pack-uri pt. zeci de limbi, pt. Office 2007- dar NU pt. lb. RO- la Help- ul pt. această configuraţie!!
Pe de altă parte, eu am cumpărat prin 2009 (toate cumpărate în RFG) şi am instalat Language Pack de la MS pt. lb. RO, pt. Office 2007, pe un calculator cu Vista, şi merge- şi astăzi.

Deci, vă rog să-mi daţi ceva informaţii- poate că Microsoft greşeşte pe situl/ în Windows-ul lor:

1. De unde se poate cumpăra un Language Pack pt. lb. RO , pt. configuraţia de mai sus?

2. Există şi alt program de spell checker etc., de la altă firmă decât Microsoft, pt. această configuraţie? (pe vremuri, a mai existat ceva)
Collapse


 
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 15:56
Romanian to Spanish
+ ...
resurse traducători română - AUTOCORECT Jul 9, 2012

Bună,
Eu am office cumparat in Spania, dar pentru corectare traducerilor în română folosesc AUTOCORECT .
Link pentru descarcare: http://www.softset.ro/download_ac.html
Sper să vă fie de ajutor.


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:56
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi! mai există oare şi alte corectoare pt. RO? Jul 9, 2012

Mersi, Monica! O să văd cum merge cu acesta!

Tocmai am vorbit cu Microsoft- ei pur şi simplu nu mai pun la dispoziţie/ vând acest Language Pack. Pt. RO, dar şi pt. alte limbi.
Drept soluţie ei propun sumpărarea unui Office 2010- de ca. 499,- euro- curată obrăznicie- de monopolist!

Care-i experienţa ta cu Autocorect, Monica- văd că-i gratuit- e bun corectorul?

Eu am lucrat vreo 10 ani sau peste, cu Office97 şi corectorul de la Microsoft
... See more
Mersi, Monica! O să văd cum merge cu acesta!

Tocmai am vorbit cu Microsoft- ei pur şi simplu nu mai pun la dispoziţie/ vând acest Language Pack. Pt. RO, dar şi pt. alte limbi.
Drept soluţie ei propun sumpărarea unui Office 2010- de ca. 499,- euro- curată obrăznicie- de monopolist!

Care-i experienţa ta cu Autocorect, Monica- văd că-i gratuit- e bun corectorul?

Eu am lucrat vreo 10 ani sau peste, cu Office97 şi corectorul de la Microsoft "Proofing tools 97"- nu era o minune, mai ales că avea la bază un dicţionar f. mic (mult nmai mic decât DEX) - deci f.f. mulţi termeni nu-i recunoştea- iar şi softul era mai prost decât cel pt. corectorul, tot de la Microsoft, pt. limba germană. Dar , mergea- oricum era mai bine cu el decât corectarea numai după ochi- prea uşor scapă ceva, la texte mai mari!

Sper că ai căzut menţiunea:
Software Set nu este numele unei companii de soft, denumirea vine de la softurile reunite pe acest site. Softurile sunt gratuite dar numai în cazul folosirii lor în scop non-profit. Folosirea sau distribuirea softurilor în scopuri profitabile va trebui să se facă cu acordul nostru scris.

- Cum procedează ei, ref. la acordul lor scris, care-s pfretenţiile lor/ preţ, licenţă, etc.?


- poate prelucra / corecta şi documente Word de după 2002, de tipul docx? În lista lui, nu-i menţionat decât doc!

[Editat la 2012-07-09 11:48 GMT]
Collapse


 
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 15:56
Romanian to Spanish
+ ...
experiența autocorect Jul 9, 2012

Eu sunt mulțumită, dar trebuie să recunosc că traducerile pe care le fac sunt mai des din română în spaniolă.
Autocorect este independent de Word, pune diacritice, punctuație și ortografie.
Până acum nu mă pot plânge de el. Sincer nici măcar nu m-am gândit la acordul scris al companiei:)
Give it a try! E foarte simplu de utilizat.


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 16:56
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
2007 Jul 10, 2012

Eu am office 2007 + spell in RO pe Win 7 si totul este ok. Nu am absolut nicio problema cu instalarea sau cu functionarea.

 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:56
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Dar ai cumpărat Language Pack-ul separat, Alina-Maria? Jul 10, 2012

Dar ai cumpărat Language Pack-ul separat, Alina-Maria?

Eu între timp am impresia că probl. apar numai la Language Pack-ul pt. lb. RO, cumpărat separat. Dar fără mai multe feedback-uri de la colegi nu-mi pot da seama mai exact care-i situaţia. Că poate mă înşel!


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:56
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Am testat Autocorect Jul 10, 2012

Într-adevăr, e simplu de utilizat! Şi flexibil- îi poţi adapta parametrii, după cum doreşti!

Eu am downloadat varianta: AutoCorect v.4.1.5 (Install)

O problemă:
nici măcar fişierele DOC nu le poate prelucra- deci trebuiesc mai întâi transformate în RTF, iar după aceea transformate înapoi. Cu toate că pe site scrie că lucrează cu fişiere DOC.

Ştii cumva soluţia?



MONICA1307RO wrote:

E foarte simplu de utilizat.


 
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 15:56
Romanian to Spanish
+ ...
Copy -Paste ca e la moda Jul 10, 2012

Bernd Müller wrote:

Într-adevăr, e simplu de utilizat! Şi flexibil- îi poţi adapta parametrii, după cum doreşti!

Eu am downloadat varianta: AutoCorect v.4.1.5 (Install)

O problemă:
nici măcar fişierele DOC nu le poate prelucra- deci trebuiesc mai întâi transformate în RTF, iar după aceea transformate înapoi. Cu toate că pe site scrie că lucrează cu fişiere DOC.

Ştii cumva soluţia?



MONICA1307RO wrote:

E foarte simplu de utilizat.


2 optiuni:
1. ori Copy Paste ca e la moda, sau
2. utilizezi optiunea Import document Word/Html, ce se regaseste pe lista FISIER - nu are shortcut.


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:56
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi- încă nu-l găsisem! Jul 11, 2012

1. >>Import Word
Mersi- încă nu-l găsisem! O să încerc.

Am încercat, se lucrează f. bine şi rapid! Mii de mulţumiri încă odată!

Copy/ paste- e soluţie numai dacă ai text simplu; îţi strică probabil toate formatările. Sau, mă rog, trebuie adaptată metoda de lucru- ca să nu pierzi (prea mult timp) în plus!

2. Nu ştiu ce o să zic peste 1 lună- 2, când m-am mai obişnuit atât cu Win7, cu Word2007 cât şi cu monitorul dublu (24
... See more
1. >>Import Word
Mersi- încă nu-l găsisem! O să încerc.

Am încercat, se lucrează f. bine şi rapid! Mii de mulţumiri încă odată!

Copy/ paste- e soluţie numai dacă ai text simplu; îţi strică probabil toate formatările. Sau, mă rog, trebuie adaptată metoda de lucru- ca să nu pierzi (prea mult timp) în plus!

2. Nu ştiu ce o să zic peste 1 lună- 2, când m-am mai obişnuit atât cu Win7, cu Word2007 cât şi cu monitorul dublu (24 ", parcă)- deocamdată pierd la timp de nu ajung să prea lucrez, şi pot să spun că am noroc că nu vin prea mulţi clienţi! Că e un blestem, parcă, această abundenţă de comenzi posibile şi flexibilitatea lui Word2007, dar şi schimbarea explorerului lui Windows7 şi umplerea lui cu atâtea icoane suplimentare- cui îi trebuie?? Poate altora- mie nu, de loc- Word97 era perfect pt. necesităţile mele, lucrând cu WindowsXP!

Ei, să vedem!

[Editat la 2012-07-11 09:26 GMT]
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 16:56
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Separat Jul 12, 2012

@Bernd da am pack-ul separat

 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:56
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
AUTOCORECT - e periculos, provoacă coliziuni cu alte programe! Jul 14, 2012

Am instalat ieri ceva programe- Duden- Rechtschreibung şi Duden- Bibliothek- pe acelaşi calculator.

- deja la instalare aveau o cumportare ciudată: la câteva zeci (!!) de fişiere ale unuia dintre programe mi-a venit mesajul de avertizare că "nu se găseşte fişierul". Ori, sunt programe care şi-au făcut deja "stagiul"- deci presupun că sunt fiabile, şi că nu-s ele de vină!

- apoi, spre mirarea mea am văzut că au apărut ceva fişiere, în explorer, cu sim
... See more
Am instalat ieri ceva programe- Duden- Rechtschreibung şi Duden- Bibliothek- pe acelaşi calculator.

- deja la instalare aveau o cumportare ciudată: la câteva zeci (!!) de fişiere ale unuia dintre programe mi-a venit mesajul de avertizare că "nu se găseşte fişierul". Ori, sunt programe care şi-au făcut deja "stagiul"- deci presupun că sunt fiabile, şi că nu-s ele de vină!

- apoi, spre mirarea mea am văzut că au apărut ceva fişiere, în explorer, cu simbolul lui "Autocorect"- care n-avea ce căuta acolo. Deci, o incompatibilitate evidentă.

Aşa că am dezinstalat Aurocorect. E bun ... dar cu lipsuri, se vede!

- Cu Word sau Excel 2007 n-a produs probleme. Deci s-ar putea folosi împreună.

- Doar că "Duden- Rechtschreibung " e tot un corector (pt. limba DE), deci lucrează în aceeaşi zonă a datelor/ programelor - şi de aici probabil coliziunile/ incompatibilităţile.

Mai departe, ar trebui să cerceteze un programator problemele.

În mod normal, programele trebuiau , după mine, să vină în timpul instalării cu un mesaj/ avertisment că există riscul de coliziuni, că trebuie mai întâi dezinstalat celălalt program înainte de a instala progr. nou - aşa cum se întâmplă când vrei să instalezi un progr. de virusscan nou peste unul vechi, sau un MS Office peste unul vechi - aş zice eu, ne- softist!





[quote]MONICA1307RO wrote:

Bună,
Eu am office cumparat in Spania, dar pentru corectare traducerilor în română folosesc AUTOCORECT .
Link pentru descarcare: http://www.softset.ro/download_ac.html
Sper să vă fie de ajutor.

[Editat la 2012-07-15 06:19 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Probleme cu instalarea lb. RO la Windows 7 , cu MS Office 2007






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »