Situaţia PFA în România pentru rezidenţi în străinătate cu cetăţenie dublă
Thread poster: Iulia Rolle
Iulia Rolle
Iulia Rolle  Identity Verified
Romania
Local time: 23:43
Romanian to Italian
+ ...
Feb 11, 2013

Aş avea mare nevoie de o informaţie referitoare la acest subiect pentru colegii traducători care sunt într-o astfel de situaţie sau au auzit doar, sau măcar o îndrumare către o sursă sigură de informaţii.

Sunt traducător autorizat de Ministerul Justiţiei şi am PFA din 2009, domiciliată în România. Pe baza căsătoriei cu un cetăţean italian, acum pot obţine cetăţenia italiană. Pentru a nu aştepta 2 ani aşa cum mi s-a spus de la consulat că durează toată p
... See more
Aş avea mare nevoie de o informaţie referitoare la acest subiect pentru colegii traducători care sunt într-o astfel de situaţie sau au auzit doar, sau măcar o îndrumare către o sursă sigură de informaţii.

Sunt traducător autorizat de Ministerul Justiţiei şi am PFA din 2009, domiciliată în România. Pe baza căsătoriei cu un cetăţean italian, acum pot obţine cetăţenia italiană. Pentru a nu aştepta 2 ani aşa cum mi s-a spus de la consulat că durează toată procedura pentru rezidenţii în România, intenţionez să îmi pun rezidenţa în Italia şi să obţin cetăţenia în termen de câteva zile, după cum mi-au confirmat instituţiile de acolo. În plus, rezidenţa acolo îmi facilitează înscrierea în Albo dei Periti (Registru profesional) şi implicit găsirea de clienţi în Italia.

Totuşi, având în vedere că "transferul" activităţii poate dura destul de mult în termeni economici, vreau să-mi menţin PFA-ul şi clienţii de aici.

În fine, întrebarea este: cum este afectat (dacă este şi tare sper că nu) PFA-ul din România de faptul că am rezidenţa şi cetăţenia italiană? Trebuie să declar undeva acest lucru? Ştiu că taxele trebuie plătite într-un singur stat din UE chiar dacă se lucrează în mai multe. În acest context, trebuie oare să aleg între deschiderea echivalentului unui cod fiscal în Italia şi închiderea PFA-ului de aici? Sau pot coexista? De asemenea, oare pot avea probleme dacă îmi deduc cheltuielile de la adresa sediului şi eu sunt totodată rezidentă în Italia, cu tot cu cetăţenie (menţionez că voi sta mai mult în România oricum)?

Ştie cineva ce cale trebuie urmată?

Mulţumesc mult pentru orice sugestie.
Collapse


 
Marie Madelene Negulici
Marie Madelene Negulici  Identity Verified
Italy
Local time: 22:43
English to Italian
+ ...
Cittadinanza versus residenza Feb 11, 2013

Dupa parerea mea, e mai usor sa lucrezi asa cum ai facut pana acum fara sa pierzi autorizatia de la minister. Poti face traduceri cu asseverazione or legalizzazione chiar si fara a fi inscrisa la Albo dei Periti, singura conditie sa fi prezenta in teritoriul italian, ca sa poti depune juramant la tribunal.
Eu consider ca, in ceea ce priveste taxele, esti mai avantajata in Romania, aici pot ajunge si la 40 % din total, mai ales ca, dupa cum spui, vei continua sa lucrezi in tara.

... See more
Dupa parerea mea, e mai usor sa lucrezi asa cum ai facut pana acum fara sa pierzi autorizatia de la minister. Poti face traduceri cu asseverazione or legalizzazione chiar si fara a fi inscrisa la Albo dei Periti, singura conditie sa fi prezenta in teritoriul italian, ca sa poti depune juramant la tribunal.
Eu consider ca, in ceea ce priveste taxele, esti mai avantajata in Romania, aici pot ajunge si la 40 % din total, mai ales ca, dupa cum spui, vei continua sa lucrezi in tara.

Imi pare rau sa raspund la o intrebare tot cu o interbare, dar nu poti obtine dubla cetatenie?
Cred ca astfel ai reusi sa rezolvi totul mult mai usor.

Multa bafta!

P.s. poti incerca la ambasada Romaniei la Roma, http://roma.mae.ro/
de obicei sunt destul de bine informati iar daca le trimiti un email vei avea repede un raspuns.
Collapse


 
veronica drugas
veronica drugas  Identity Verified
Italy
Local time: 22:43
Italian to Romanian
+ ...
obtinerea cetateniei italiene Feb 11, 2013

Draga Iulia,

Nu inteleg de ce cei de la consulat ti-au dat o informatie atat de aberanta de genul: cetatenia italiana se obtine in cateva zile (sic)!

Te asigur- iar afirmatiile mele sunt cele ale unei rezidente in Italia de circa 10 ani care a tradus sute sau poate mii de acte pentru dosare de obtinere a cetateniei italiene - ca e prima oara cand aud o asemenea enormitate spusa de un functionar (banuiesc, italian)!
Multe enormitati mi-a fost dat pana acum sa aud
... See more
Draga Iulia,

Nu inteleg de ce cei de la consulat ti-au dat o informatie atat de aberanta de genul: cetatenia italiana se obtine in cateva zile (sic)!

Te asigur- iar afirmatiile mele sunt cele ale unei rezidente in Italia de circa 10 ani care a tradus sute sau poate mii de acte pentru dosare de obtinere a cetateniei italiene - ca e prima oara cand aud o asemenea enormitate spusa de un functionar (banuiesc, italian)!
Multe enormitati mi-a fost dat pana acum sa aud si probabil multe voi auzi si in continuare dar ca statul italian, un stat faimos pentru faptul ca este efectiv scufundat intr-o birocratie absurda si anevoioasa, ar da cetatenia cuiva, fie si consoarta unui cetatean italian, in termen de cateva zile sau chiar luni, este pura fictiune!

Legal, termenul de analizare al dosarului de cerere a cetateniei italiene si de raspuns oficial de la Roma este de 2 ani (!), asta indiferent de motivul pentru care se cere cetatenia: casatorie, resedinta continuativa de XXX ani, etc!

Eu traduc in Italia nu doar romanilor, ci si comunitatii hispanice, francofone si anglofone si niciodata cetatenia nu s-a obtinut mai repede 1 an si circa 6 luni si multe cereri au fost aplicate tocmai datorita incheierii casatoriei cu un italian.

Asadar, cred ca e prematur sa te gandesti la dubla cetatenie, deocamdata o ai doar pe cea romaneasca, cea italiana o vei obtine dupa circa 2 ani de zile.

Ca sa ai resedinta in Italia, trebuie sa fii in Italia intrucat politia va veni acasa la voi personal sa verifice daca tu esti efectiv la domiciliul declarat (este o etapa obligatorie verificatul la domiciliu si nu se pot face trucuri in acest sens).

Cred ca ar fi bine sa te sfatuiesti si cu un contabil expert ca sa intelegi avantajele si dezavantajele unui schimb de domiciliu si apoi sa decizi varianta cea mai convenabila pentru tine.

Bafta,
Veronica
Collapse


 
Ioana LAZAR
Ioana LAZAR
France
Local time: 22:43
Romanian to French
+ ...
Durată şedere în România sau Italia Feb 11, 2013

Bună, Iulia!

Cred că totul depinde de cât timp din an petreci în România şi cât în Italia. Taxele cred că se plătesc în ţara în care se stă mai mult.

Trebuie vorbit într-adevăr cu un contabil.

Cetăţenia italiană nu implică nimic. Iar rezidenţa depinde de timpul petrecut într-o ţară.

Ioana


 
Iulia Rolle
Iulia Rolle  Identity Verified
Romania
Local time: 23:43
Romanian to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc Feb 12, 2013

Mulţumesc mult pentru răspunsuri. Mă voi adresa deci ambasadei şi unui contabil.

Referitor la obţinerea cetăţeniei italiene, nu este consulatul cel care mi-a spus ca se obţine atât de repede, ci prefectura din Udine. De curând, s-a introds o lege confrom căreia acordarea cetăţeniei pentru căsătorie nu mai depinde de Roma ci de prefecţii locali.

"Da ora in poi sarà infatti il prefetto l’unica autorità competente a decidere e tutto l’iter per la con
... See more
Mulţumesc mult pentru răspunsuri. Mă voi adresa deci ambasadei şi unui contabil.

Referitor la obţinerea cetăţeniei italiene, nu este consulatul cel care mi-a spus ca se obţine atât de repede, ci prefectura din Udine. De curând, s-a introds o lege confrom căreia acordarea cetăţeniei pentru căsătorie nu mai depinde de Roma ci de prefecţii locali.

"Da ora in poi sarà infatti il prefetto l’unica autorità competente a decidere e tutto l’iter per la concessione della cittadinanza italiana per matrimonio si svolgerà in prefettura. L’obiettivo delle nuove disposizioni è quello di velocizzare le procedure e di favorire al tempo stesso i processi di integrazione. Nessun cambiamento invece riguardo alla cittadinanza italiana per residenza, che continuerà ad essere concessa dal presidente della Repubblica, su proposta del ministro dell'Interno."
Pentru rezidenţă ştiu că trebuie să mă aflu la acea adresă şi într-adevăr voi locui acolo o perioadă.

Cu privire la taxele mari din Italia, iarăşi nu este neapărat aşa....am aflat că pentru cetăţenii italieni tineri există facilitatea de a-şi deschide partita IVA plătind numai 5% în primii trei ani. Totuşi, nu aş vrea să renunţ la PFA-ul din România, de aceea întrebam. Oricum, mă voi adresa contabilului pentru acest aspect.
Iar înscrierea la Albo dei Periti ştiu că nu este obligatorie, dar cred că este un avantaj în găsirea clienţilor (dacă tot am trecut şi prin istovitorul proces de recunoaştere a studiilor).

Încă o dată mulţumesc pentru timpul şi bunăvoinţa de a-mi răspunde.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Situaţia PFA în România pentru rezidenţi în străinătate cu cetăţenie dublă






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »