Forma de colaborare traducator
Thread poster: Catalina Nere
Catalina Nere
Catalina Nere
Romania
Local time: 00:53
English to Romanian
+ ...
May 25, 2021

Bună ziua,

Sunt nouă în acest domeniu și am câteva dileme de început de drum, aș fi recunoscătoare dacă m-ar putea lumina cineva.

Aș dori să știu care e cea mai recomandată formă de colaborare ca traducător freelance , excluzând constituirea unui PFA.
Problema este că sunt în așteptarea emiterii certificatului de traducător autorizat și apoi înregistrarea la Min. Justiției (dupa susținerea examenului de la Ministerul Culturii), însă proc
... See more
Bună ziua,

Sunt nouă în acest domeniu și am câteva dileme de început de drum, aș fi recunoscătoare dacă m-ar putea lumina cineva.

Aș dori să știu care e cea mai recomandată formă de colaborare ca traducător freelance , excluzând constituirea unui PFA.
Problema este că sunt în așteptarea emiterii certificatului de traducător autorizat și apoi înregistrarea la Min. Justiției (dupa susținerea examenului de la Ministerul Culturii), însă procedura durează destul de mult - câteva luni - timp în care aș dori totuși să încep să lucrez ca și traducător, mai ales pentru a-mi forma ceva experiență în domeniu.
Mă interesează mai ales aspectele fiscal-contabile.

Vă mulțumesc și vă doresc o zi frumoasa!
Catalina N.
Collapse


 
Gabriela Raț
Gabriela Raț  Identity Verified
Romania
Local time: 00:53
Member (2020)
German to Romanian
+ ...
SRL/PFA/Profesie liberala/Drepturi de autor Jul 12, 2021

Din punct de vedere fiscal-contabil, trebuie sa iti declari veniturile pentru ca ele sa poata fi impozitate. Pentru a face acest lucru, ai variantele de mai sus. Daca nu vrei sa iti deschizi nici PFA, nici SRL, poti incerca sa colaborezi in formula de drepturi de proprietate intelectuala insa, din experienta mea, agentiile prefera o forma de organizare care sa iti permita sa emiti factura.

Profesia liberala este cea pe care o inregistrezi doar la ANAF, pe baza Autorizatiei obtinute
... See more
Din punct de vedere fiscal-contabil, trebuie sa iti declari veniturile pentru ca ele sa poata fi impozitate. Pentru a face acest lucru, ai variantele de mai sus. Daca nu vrei sa iti deschizi nici PFA, nici SRL, poti incerca sa colaborezi in formula de drepturi de proprietate intelectuala insa, din experienta mea, agentiile prefera o forma de organizare care sa iti permita sa emiti factura.

Profesia liberala este cea pe care o inregistrezi doar la ANAF, pe baza Autorizatiei obtinute de la Ministerul Justitiei.
PFA-ul sau SRL-ul se inregistreaza mai intai la Registrul Comertului si apoi la ANAF.

Lucrurile sunt destul de complicate de fapt. Eu iti recomand sa incerci sa citesti pe internet mai pe larg despre diferitele forme de organizare. Pentru PFA si Profesia liberala contabilitatea se tine in mod asemanator (in partida simpla), pentru SRL ai obligatoriu nevoie de contabil si contabilitatea se tine in partida dubla.

SRL-ul si PFA-ul se impoziteaza diferit.

Ar fi prea multe de povestit. Iti recomand sa cauti resurse de informare pe net, eventual si niste cursuri si/sau sa contactezi un contabil.

Mult succes!

[Edited at 2021-07-12 11:22 GMT]
Collapse


Catalina Nere
 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Forma de colaborare traducator






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »