PFA neplatitor de TVA - cat impozit???
Thread poster: anisia80
anisia80
anisia80
English to Romanian
Feb 1, 2008

Am si eu cateva intrebari. Cele de la Administratia Financiara parca sunt cazute ieri in cap de pe luna, n-ma vazut in viata mea asa ceva!!!!

1. Care este limita maxima a veniturilor ca sa fii PFA neplatitor de TVA?

2. Am inteles ca pentru neplatitorii de TVA< impozitul la Adm. Fin, ar fi de 3% din venituri, nu 16% din profit. Oare asa este? Si ce formular trebuie sa completez si sa inregistrez in cazul a
... See more
Am si eu cateva intrebari. Cele de la Administratia Financiara parca sunt cazute ieri in cap de pe luna, n-ma vazut in viata mea asa ceva!!!!

1. Care este limita maxima a veniturilor ca sa fii PFA neplatitor de TVA?

2. Am inteles ca pentru neplatitorii de TVA< impozitul la Adm. Fin, ar fi de 3% din venituri, nu 16% din profit. Oare asa este? Si ce formular trebuie sa completez si sa inregistrez in cazul asta la Adm.Fin?
Traducatorii autorizati de Min. Just. sunt platitori de TVA sau nu? Ca pe formularul de venituri anticipate m-am inregistrat anul trecut (decembrie) cu o suma fictiva de 10 RON profit si am platit impozit 2 RON (20%????? de ce asa???)
Acum am PFA tot neplatitor de TVA dar nu am vazut nicaieri pe formularul 200 sa se bifeze asa ceva, si mi-e sa nu ma trezesc iar cu un impozit de 20%. Mai ales ca persoana care mi-a spus ca trebuie sa platesc doar 3% impozit era foarte sigura pe ceea ce zicea.

Va rog din suflet sa ma ajutati, eventual cu trimiteri la vreo lege in vigoare. Ca sa ma duc la Adm. Fin cu dovada si informatiile clare, ca alea nu stiu naiba pe ce lume sunt!!

Multumesc!
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
English to German
+ ...
Încercare de lămurire Feb 1, 2008

anisia80 wrote:
1. Care este limita maxima a veniturilor ca sa fii PFA neplatitor de TVA?


250.000 de lei, dacă nu se va fi schimbat între timp.

2. Am inteles ca pentru neplatitorii de TVA< impozitul la Adm. Fin, ar fi de 3% din venituri, nu 16% din profit. Oare asa este? Si ce formular trebuie sa completez si sa inregistrez in cazul asta la Adm.Fin?


Ceva nu e în ordine. 3% din cifra de afaceri plătesc microîntreprinderile. Pentru a fi microîntreprindere trebuie îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
a) societate comercială cu sediul în România;
b) să aibă minimum un angjat şi maximum, nouă;
c) să nu aibă o cifră de afaceri anuală mai mare de 100.000 de euro;
d) să nu fie vorba de o bancă sau o instituţie de credit.

Legea aplicabilă: Codul Fiscal.

Traducatorii autorizati de Min. Just. sunt platitori de TVA sau nu? Ca pe formularul de venituri anticipate m-am inregistrat anul trecut (decembrie) cu o suma fictiva de 10 RON profit si am platit impozit 2 RON (20%????? de ce asa???)


În mod normal nu, doar dacă au solicitat acest lucru sau dacă au depăşit pragul veniturilor anuale (vezi supra).

Acum am PFA tot neplatitor de TVA dar nu am vazut nicaieri pe formularul 200 sa se bifeze asa ceva, si mi-e sa nu ma trezesc iar cu un impozit de 20%. Mai ales ca persoana care mi-a spus ca trebuie sa platesc doar 3% impozit era foarte sigura pe ceea ce zicea.


Nici un popor nu e mai talentat la "a se afla în treabă" decît poporul român.


 
anisia80
anisia80
English to Romanian
TOPIC STARTER
multumesc Feb 1, 2008

Multumesc pentru raspuns.

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 22:22
German to Romanian
+ ...
Cota unică de 16% Feb 1, 2008

anisia80 wrote:

2. Am inteles ca pentru neplatitorii de TVA< impozitul la Adm. Fin, ar fi de 3% din venituri, nu 16% din profit. Oare asa este? Si ce formular trebuie sa completez si sa inregistrez in cazul asta la Adm.Fin?


Păi eu auzisem că nu mai există microintreprinderile alea care plăteau 3%, parcă aşa mi-a povestit un birou de avocat, care încerca să-mi explice de ce un traducător din oraş care avea deja firmă şi-a făcut altă firmă şi a lichidat-o pe prima: fiindcă prima nu mai era valabilă ca formă, aşa ceva. Eu ştiu că acuma toată lumea plăteşte cota unică de 16% impozit, iar de plătit îl plăteşti din venitul net, deci nu din brut direct, ci după ce scazi cheltuielile deductibile.


 
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 22:22
English to Romanian
+ ...
impozit Feb 1, 2008

Şi eu m-am înregistrat tot anul trecut la Finanţe, am trecut la venituri estimative 200 RON, 100 la cheltuieli deductibile, deci 100 venit net şi am plătit impozit de 16 RON, deci 16%. Iar când am fost săptămâna trecută să întreb de termenul pentru depunerea declaraţiei 200 şi dacă mai trebuie vreun alt document, mi s-a răspuns că tot 16% din venitul net rămâne cota.

Impozitul de 3% din venituri este, aşa cum spunea şi dl. Burghelea, pentru microîntreprinderi.
... See more
Şi eu m-am înregistrat tot anul trecut la Finanţe, am trecut la venituri estimative 200 RON, 100 la cheltuieli deductibile, deci 100 venit net şi am plătit impozit de 16 RON, deci 16%. Iar când am fost săptămâna trecută să întreb de termenul pentru depunerea declaraţiei 200 şi dacă mai trebuie vreun alt document, mi s-a răspuns că tot 16% din venitul net rămâne cota.

Impozitul de 3% din venituri este, aşa cum spunea şi dl. Burghelea, pentru microîntreprinderi. Eu am lucrat cu o societate neplătitoare de TVA, dar care plătea impozit de 16% din profit. Deci, se poate.

Pe formularul 200 nu trebuie bifat niciunde dacă doreşti să fii plătitor de TVA sau nu, asta se bifează pe declaraţia de înregistrare. Eu când m-am înregistrat am completat două declaraţii, 221 şi 070 cred (pe numărul ultimeia nu sunt sigură, nu am păstrat un exemplar pentru că eram pe fugă atunci la finanţe, şi la începutul anului s-au schimbat formularele, dar asta cred că e), iar cea de-a doua conţinea un subpunct la care se putea opta pentru plătitor de TVA. Oricum, poţi vedea foarte simplu dacă la Adm. Financiară eşti trecută în evidenţă ca plătitor de TVA sau nu, după cum arată codul fiscal, dacă are RO în faţă sau nu, al meu are doar cifre.
Collapse


 
Paula Dana Szabados
Paula Dana Szabados  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
limita maximă Feb 2, 2008

[quote]anisia80 wrote:
1. Care este limita maxima a veniturilor ca sa fii PFA neplatitor de TVA?

După câte ştiu eu, limita maximă a veniturilor pentru PFA neplătitor de TVA este 35.000 EUR (la cursul BNR de la data aderării, 3,3817 lei/EUR).


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
English to German
+ ...
Nedumerire Feb 3, 2008

OvidiuKatz wrote:
Păi eu auzisem că nu mai există microintreprinderile alea care plăteau 3%, parcă aşa mi-a povestit un birou de avocat, care încerca să-mi explice de ce un traducător din oraş care avea deja firmă şi-a făcut altă firmă şi a lichidat-o pe prima: fiindcă prima nu mai era valabilă ca formă, aşa ceva.


Biroul era din lemn sau din PAL melaminat?


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 22:22
German to Romanian
+ ...
Impozit de 16 % vs. 3% Feb 3, 2008

Bogdan Burghelea wrote:

OvidiuKatz wrote:
Păi eu auzisem că nu mai există microintreprinderile alea care plăteau 3%, parcă aşa mi-a povestit un birou de avocat, care încerca să-mi explice de ce un traducător din oraş care avea deja firmă şi-a făcut altă firmă şi a lichidat-o pe prima: fiindcă prima nu mai era valabilă ca formă, aşa ceva.


Biroul era din lemn sau din PAL melaminat?


Da, am scris repede, eram şi obosit şi nu mi-am dat seama imediat ce a ieşit. Deci o avocată de la un birou de avocaţi mi-a povestit că traducătoarea X avea o firmă de traduceri, să-i zicem Y, care era din aia cu impozit de 3%. Pe la sfârşitul lui 2006, traducătoarea X şi-a închis firma Y şi şi-a înfiinţat firma Z, care e cu impozit normal de 16%. M-am gândit eu, ceva o fi la mijloc, nu ştiu eu ce şi cum, dar de bună voie nu şi-o fi închis ea firma cu 3% impozit, ca să-şi deschidă altă firmă, care e cu 16% impozit, că nu are nici o logică să vrea de bună voie să plătească mai mult. Explicaţia avocatei pt. asta e că X nu a avut încotro, fiindcă nu mai există forma respectivă de firmă cu numai 3% impozit, cică după noua legislaţie.


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 22:22
Italian to Romanian
+ ...
Microintreprindere Feb 3, 2008

Microintreprinderile inca mai exista. Precis nu mai stiu cat este impozitul, dar undeva e in jur de 3%.

Vedem in fata noastra mesajul: 3%-microintreprinderi, 16% -PFA sau alte forme de organizare a firmelor.

Se trece usor cu vederea ca 3% impozit aplicat pe VENIT, adica pe toate intrarile, poate insemna muuuult mai mult decat cei 16% impozit pe PROFIT. Avand in vedere faptul ca cele mai multe firme reusesc sa intre pe profit doar in cel de-al doilea an de activitate, sa
... See more
Microintreprinderile inca mai exista. Precis nu mai stiu cat este impozitul, dar undeva e in jur de 3%.

Vedem in fata noastra mesajul: 3%-microintreprinderi, 16% -PFA sau alte forme de organizare a firmelor.

Se trece usor cu vederea ca 3% impozit aplicat pe VENIT, adica pe toate intrarile, poate insemna muuuult mai mult decat cei 16% impozit pe PROFIT. Avand in vedere faptul ca cele mai multe firme reusesc sa intre pe profit doar in cel de-al doilea an de activitate, sau poate chiar mai tarziu, acestea...vor plati cei 3% indiferent ca au sau profit, deci chiar si pentru banii pe care patronul ii aduce de acasa.

16% impozit pe Profit, in opinia mea, este un mare castig. In primul rand pentru ca nu platesc impozit pe banii pe care ii aduc in firma. Voi plati cei 16% doar dupa ce imi recuperez investitia (cu esalonarile de rigoare pentru bunurile de folosinta indelungata), si in momentul cand efectiv voi intra pe profit.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
English to German
+ ...
Mult? Puţin? Feb 4, 2008

Radu2007 wrote:

Se trece usor cu vederea ca 3% impozit aplicat pe VENIT, adica pe toate intrarile, poate insemna muuuult mai mult decat cei 16% impozit pe PROFIT.


E maximum 3.000 de euro/anual.


 
vladtepes
vladtepes  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
German to Romanian
+ ...
impozit Feb 19, 2008

Sunt microinteprinderi si cu 3% si cu 16 % .Cu 16% nu este nevoie sa ai angajati.Este facil pentru ca nu te complici prea mult. 3% platesc din cifra de afaceri impozit (adica la 50000 euro revin 1500 impozit ) dupa care la sfarsit de an platesti cota de impozitare pe dividente 16%. La micro cu impozitul de 16% platesti 16% impozit pe profit (adica dupa ce iti scazi cheltuielile), apoi 16 % pe dividente la sfarsit de an .Ca PFA platesti 16 % din profit la sfarsit de an si 6.5% Asigurarile de Sana... See more
Sunt microinteprinderi si cu 3% si cu 16 % .Cu 16% nu este nevoie sa ai angajati.Este facil pentru ca nu te complici prea mult. 3% platesc din cifra de afaceri impozit (adica la 50000 euro revin 1500 impozit ) dupa care la sfarsit de an platesti cota de impozitare pe dividente 16%. La micro cu impozitul de 16% platesti 16% impozit pe profit (adica dupa ce iti scazi cheltuielile), apoi 16 % pe dividente la sfarsit de an .Ca PFA platesti 16 % din profit la sfarsit de an si 6.5% Asigurarile de Sanatate.Morala este ca atunci cand ai PFA dispui de bani oricand si te gospodaresti singur iar statul se bucura la sfarsit de an pe cand intr-o societate te bucuri la sfarsit de an iar statul roman (nu statul degeaba) se bucura din 3 in 3 luni.
16 % din ce ramane plus 6.5 la sanatate
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
English to German
+ ...
Lămurire microîntreprindere Feb 21, 2008

vladtepes wrote:

Sunt micro-înteprinderi si cu 3% si cu 16 %.


"Microîntreprindere" este un statut FISCAL, dacă vorbim despre impozit 3% din cifra de afaceri - definită astfel de Codul fiscal.

Dacă ne raportăm la alte criterii, cum ar fi mărimea cifrei de afaceri, numărul de angajaţi, profitul obţinut, etc., în orice caz, altele decît cele fiscale, atunci într-adevăr avem micro-întreprinderi (în sensul de "întreprinderi foarte mici") cu impozit fie de 3% pe cifra de afaceri sau 16% pe profit.

Faptul că asociatul plăteşte, de asemenea, 16% impozit pe dividendele pe care le obţine de la societatea lui (care potea fi sau nu micro-întreprindere) - cota unică de impozitare - nu are relevanţă în definirea statutului fiscal al întreprinderii.


 
Chamz
Chamz
Germany
Local time: 21:22
Romanian to German
+ ...
WOW Mar 4, 2008

[quote]Paula Dana Szabados wrote:

anisia80 wrote:
1. Care este limita maxima a veniturilor ca sa fii PFA neplatitor de TVA?

După câte ştiu eu, limita maximă a veniturilor pentru PFA neplătitor de TVA este 35.000 EUR (la cursul BNR de la data aderării, 3,3817 lei/EUR).
^

WOW, ma mut inapoi in Romania....35.000 euro pe an fara sa se plateasca TVA.
in Germania, limita maxima este de 16.000 eur.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:22
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Înregistrarea din oficiu la plata TVA a veniturilor peste 35.000 euro pe an Mar 7, 2008

Apropo de TVA:

Veniturile din drepturi de autor, profesii libere, activitati comerciale mai mari de 35.000 euro pe an vor fi inregistrate din oficiu la plata TVA

...
See more
Apropo de TVA:

Veniturile din drepturi de autor, profesii libere, activitati comerciale mai mari de 35.000 euro pe an vor fi inregistrate din oficiu la plata TVA

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-2519567-veniturile-din-drepturi-autor-profesii-libere-activitati-comerciale-mai-mari-35-000-euro-vor-inregistrate-din-oficiu-plata-tva.htm

[Editat la 2008-03-07 11:10]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PFA neplatitor de TVA - cat impozit???






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »