Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14]
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 18:49
German to Romanian
+ ...
Răbdare, că o să fie bine Sep 23, 2009

Răbdare, Oana. Până la urmă or să se placă ele. E chestie de zile, cred eu. Şi la mine e la fel, am două pisici, de 7 şi respectiv 6 ani, care ambele sunt găsite şi nu le-am adus acasă deodată, ci la un an şi ceva diferenţă. Pe Cargo, motanul meu, îl am din iunie 2002, iar pe Lacrimosa am găsit-o un an şi ceva mai târziu, în septembrie 2003. Am găsit-o ieşind cu o colegă de serviciu să luăm ceva de mâncare, iar în drum am dat de ghemuşorul cel negru, blănos şi och... See more
Răbdare, Oana. Până la urmă or să se placă ele. E chestie de zile, cred eu. Şi la mine e la fel, am două pisici, de 7 şi respectiv 6 ani, care ambele sunt găsite şi nu le-am adus acasă deodată, ci la un an şi ceva diferenţă. Pe Cargo, motanul meu, îl am din iunie 2002, iar pe Lacrimosa am găsit-o un an şi ceva mai târziu, în septembrie 2003. Am găsit-o ieşind cu o colegă de serviciu să luăm ceva de mâncare, iar în drum am dat de ghemuşorul cel negru, blănos şi ochios. Când ne-am întors cu mâncarea, şuberek (plăcintă cu carne), pisoiul cel negru ne-a recunoscut din depărtare şi avenit spre noi, i-am dat carne din şuberek, iar apoi s-a tot ţinut după noi, s-a jucat şi cu şireturile de la pantofii mei etc. Am văzut că pisicuţa nu-i a nimănui şi iniţial am luat-o la serviciu, dar nu cu intenţia să o iau acasă, că îl aveam deja pe Cargo şi exact de asta mă temeam: că n-or să se înţeleagă. Dar mă gândeam că o să vrea careva de la serviciu s-o ia acasă, să nu rămână pe drumuri. Şi chiar am găsit pe cineva care să o vrea. Până să vină ora de plecat acasă, toată lumea se juca pe acolo cu ea, dar ea făcea ce făcea şi tot la mine venea, se suia la mine în braţe, apoi la mine pe umăr, îmi dădea cu lăbuţele pe faţă, mă pupa, îmi dădea cu limbuţa pe urechi, ce mai, trăgea la mine şi m-am ataşat şi eu de ea şi am zis că fie ce o fi, o iau acasă eu, n-o mai dau la nimeni. La vremea aia Cargo, motanul meu, deja era mare, avea peste un an şi era deja castrat; iar Lacrimosa era micuţă, pui; la început s-au câsâit, culmea e că mai mult asta mică îl câsâia pe motan, care s-a speriat şi s-a ascuns. Cargo al meu e foarte prostuţ şi fricos, aşa era de mic, de când l-am adus acasă şi nu s-a prea schimbat. Oricum, micuţa a stat de la bun început aproape numai în preajma mea, de cum a ajuns acasă mi-a inspectat camera şi s-a suit în vârful patului, din prima seară a vrut să doarmă numai cu mine în pat, pe pernă lângă capul meu. Cât despre relaţia între cele două pisici, la început se evitau; şi eu le-am amenajat tăviţe cu nisip separate, tăviţe cu mâncare separate, mai ales că Lacimosa era pui şi mânca hrană Junior, iar lui Cargo, castrat fiind, trebuia să am grijă să nu-i dau nimic cu peşte, că aşa mi-a zis doctora veterinară care l-a operat, să nu-i dau peşte şi hrană cu peşte, că face boli urinare şi renale şi pietre. Deci, cum ziceam, la început pisicile se evitau, dar cu timpul asta mică a ajuns să inspecteze şi restul casei, să adulmece mâncarea lui Cargo şi chiar să ronţăie din ea, să adulmece şi litiera lui Cargo şi chiar să o folosească, cam după maxim 2 săptămâni se înţelegeau de parcă ar fi fost de la bun început împreună.

Pot să zic ca nici nu am avut cu motanul atâtea probleme câte am avut cu maică-mea să accepte în casă şi a doua pisică, după ce cu greu l-a acceptat pe Cargo; ea nu agreează animalele, nu-i plac, nu le iubeşte, cât am fost copil nici nu am avut voie să am pisică sau alt animal, deşi eu întotdeauna tare mi-am dorit pisică, de mic copil. Iar când a dat ea cu ochii de Lacrimosa, care e neagră toată şi are nişte ochi enormi, rotunzi şi galbeni, ca o bufniţă, categoric nu a vrut-o, a început să zică că e neagră, că e malefică, aduce ghinion la casă şi alte de astea, că şi o pisică e prea mult pt. ea, d-apoi două etc. I-am zis că n-o dau pentru nimic în lume; greu a acceptat-o, iar acuma le tolerează pe amândouă; de iubit nu le iubeşte, doar le tolerează, dar să nu-i fie prin preajmă. Când plec de acasă, nu pot sta mult, că de mâncare le dă, dar litiera n-ar pune mâna să le-o schimbe doamne fere. Bunică-mea avea grijă de ele, în lipsa mea, când era sănătoasă, dar acuma nu mai e ok, are Alzheimer şi e din ce în ce mai rău; nu ţine minte ce face, nu mai ştie nici dacă a mâncat ea, darămite dacă a dat de mâncare la pisici. Aşa că nu îi pot lăsa mâţele în grijă, că nu mă pot baza pe ea. De asta mai mult de 2-3 zile nu plec de acasă niciunde. Acuma am fost in Vama cu cortul la începutul lui septembrie, la Stufstock, si am lăsat pisicile singure; în rest nu era nimeni acasă că s-au dus la ţară lângă Mediaş la un pământ ce-l avem acolo degeaba, să vadă ce mai e cu el. Am lăsat pisicile singure, le-am pus mâncare mai multă, apă mai multă, le-am umplut litiera mai bine – acuma au una singură, nu avea rost să mai ocup loc în casă şi cu a doua – şi a fost ok. Eu mi-am făcut griji, că niciodată nu le-am mai lăsat singure-sigure mai mult de o zi, o zi şi ceva, cam aşa. Dar e ok, pisicile se înţeleg foarte bine amândouă. Mai bine să fie două, că îşi ţin companie, se joacă împreună etc. Eu zic să o ţii pe aia mică, o să vezi că până la urmă o să fie bine.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:49
English to Romanian
Sfat de la un psiholog de la TV Sep 23, 2009

Mai în glumă, mai în serios...
Am întrebat-o şi pe mama ce crede despre situaţia asta. Mi-a zis că a văzut pe Animal Planet un film în care cineva adusese acasă o pisică, dar mai avea două, care au primit-o ostil pe a treia venită. Soluţia psihologului a fost ca persoana să se mute într-o altă casă, pentru că, zicea el, problema se reduce la teritoriu: cele două ştiau că este teritoriul lor şi îl apărau de intruşi. Dar dacă se mută cu toate într-o casă nouă,
... See more
Mai în glumă, mai în serios...
Am întrebat-o şi pe mama ce crede despre situaţia asta. Mi-a zis că a văzut pe Animal Planet un film în care cineva adusese acasă o pisică, dar mai avea două, care au primit-o ostil pe a treia venită. Soluţia psihologului a fost ca persoana să se mute într-o altă casă, pentru că, zicea el, problema se reduce la teritoriu: cele două ştiau că este teritoriul lor şi îl apărau de intruşi. Dar dacă se mută cu toate într-o casă nouă, atunci teritoriul va fi nou pentru toate pisicile deopotrivă! Bingo, rezolvat problema! Sigur că nu te poţi muta cu una, cu două, dar reţine totuşi ideea cu posesivitatea pentru teritoriu şi poate gândeşti tu o soluţie pe linia asta...
Să ne ţii la curent
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 18:49
German to Romanian
+ ...
Cea mai înaltă pisică domestică din lume Oct 15, 2009

Un exemplar din rasa Savannah, care îi aparţine unei americance originare din California, a fost înregistrat recent în Cartea Recordurilor drept cea mai înaltă pisică domestică.

Detalii aici


 
Raul-Petru Hreniuc
Raul-Petru Hreniuc
Romania
Local time: 18:49
German to Romanian
+ ...
:) Nov 11, 2009

Un video haios: http://www.youtube.com/watch?v=pxNg7ZP6E5E

 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 18:49
English to Romanian
+ ...
pisici şi nu numai :) Dec 7, 2009

http://video.yahoo.com/network/100000086?v=6522901&l=100000085

 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 18:49
German to Romanian
+ ...
O piesă Septic Flesh seamănă cu o reclamă pentru hrană de pisici Dec 15, 2009

Un fan Septic Flesh a observat o asemanare uimitoare dintre piesa Communion a trupei greceşti de symphonic death metal si o reclama din 1982 pentru mancare de pisici.

 
George C.
George C.
Luxembourg
Local time: 17:49
English to Romanian
+ ...
How to Tell If Your Cat is Plotting to Kill You ;) Jan 6, 2010

How to Tell If Your Cat is Plotting to Kill You
http://www.catswhothrowupgrass.com/kill.php

[img] http://divisibleby0.com/cat_kill/png/dead.png [/img]

[Edited at 2010-01-06 13:35 GMT]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 18:49
German to Romanian
+ ...
Pisicuţa Jan 26, 2010

http://www.jacquielawson.com/viewcard.asp?code=1560479383964&source=jl999

 
adelinamaria
adelinamaria
Local time: 18:49
Buna! Jun 2, 2012

Am si eu o pisicuta care are 3 pui... si nu stiu ce se intampla ca are boticul foooarte ud... ii sterg boticul si se uda imediat inapoi... stiie cineva ce poate avea?

 
lanark
lanark
Local time: 18:49
English to Romanian
+ ...
pisici Aug 18, 2012

Doi puiuti! Voi reveni cu poze! Ioi, i-as purta mereu cu mine.

 
Sandra & Kenneth Grossman
Sandra & Kenneth Grossman  Identity Verified
Israel
Local time: 18:49
French to English
+ ...
Felicitari! Aug 18, 2012



 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »