Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Luptă pentru teritoriu? Feb 12, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
În scurt timp ar trebui ca pisica să-şi caute singură alt loc de odihnă. Cuvintele cheie sunt "ar trebui". Uneori se aşează mai comod şi tinde să rămână acolo timp nelimitat. De fapt, rămâne până începe să mă doară pe mine spatele - ceea ce se întâmplă lately cam repede:-(


Un fel de luptă pentru teritoriu?
Pisica cedează greu de tot... Eu pe Pufi o iau foarte uşor pe sus şi o aşez pe o pernuţă specială a ei. Nu se supără, oricum ea doarme toată ziua, deci ce contează o mică întrerupere?
Dar cu Miţi e jale... Miţi nu se lasă dusă prea uşor dintr-un loc, dacă nu îi convine că e mutată scuipă şi mârâie... Fiind crescută de oameni de mică şi foarte răsfăţată, e obişnuită să i se facă pe plac în toate.
Au caractere diferite, cele 2 pisici ale mele, ceea ce înseamnă că nu mă plictisesc niciodată cu ele în preajmă


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 21:53
Romanian to English
+ ...
Ciudat Feb 13, 2006

Din câte ştiu eu, pisica respectă spaţiul privat al stăpânei/stăpânului. Shaki nu se aşază niciodată pe scaunul meu, decât noaptea (şi asta rar). Ce-i drept, nici nu e foarte confortabil.

Oddly enough though, noaptea trecută a dormit pe spatele meu, pentru prima dată - şi a tors din toată inima. Ce-i drept fusesem plecat de acasă aproape toată ziua şi o fi crezut că aşa mă ţine sigur aproape.

Aaah, bless.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Shaki, o pisică mai specială Feb 13, 2006

Bogdan Honciuc wrote:
Din câte ştiu eu, pisica respectă spaţiul privat al stăpânei/stăpânului. Shaki nu se aşază niciodată pe scaunul meu, decât noaptea (şi asta rar). Ce-i drept, nici nu e foarte confortabil.


Înseamnă că e o pisică mai specială, şi cu mult bun simţ
Ale mele, cum mă ridic, cum se bat să-mi ia locul. De obicei, scaunul cu rotile de la birou este "regatul" lui Pufi, iar Miţi ştie asta şi rareori îndrăzneşte...
Miţi are acel talent pe care îl au unele pisici (ştiu, pentru că am mai avut pisici cu acest obicei): găseşte orice cutie goală din casă, cât de bine ascunsă, şi se cuibăreşte în ea, oricât de mică e cutia. De exemplu, dintr-un teanc de cutii de pantofi din care doar una e goală, Miţi ştie s-o găsească, s-o extragă din teanc frumos şi să-şi facă un culcuş acolo.


 
Suzana Brailescu
Suzana Brailescu
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mic sondaj Feb 14, 2006

Eu mă aşez pe alt scaun. Dar de obicei, motanul meu nu vrea să stea pe scaunul de la calculator, ci direct la mine în braţe, cu lăbuţele din faţă pe mâna mea stângă. Drept care am învăţat să scriu şi numai cu mâna dreaptă la calculator.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Cat dictionary Feb 23, 2006

Ezitam dacă să vă recomand acest dicţionar la secţiunea "dicţionare" sau la secţiunea "pisici". E util şi ca resursă terminologică, într-o oarecare măsură, dar este mai mult o colecţie amuzantă de obiceiuri şi caracteristici pisiceşti. Oricum, sper să vă facă plăcere şi să vă trezească interesul:
http://www.obliquity.com/cats/diction.html

Dicţionarul
... See more
Ezitam dacă să vă recomand acest dicţionar la secţiunea "dicţionare" sau la secţiunea "pisici". E util şi ca resursă terminologică, într-o oarecare măsură, dar este mai mult o colecţie amuzantă de obiceiuri şi caracteristici pisiceşti. Oricum, sper să vă facă plăcere şi să vă trezească interesul:
http://www.obliquity.com/cats/diction.html

Dicţionarul propriu-zis se găseşte, împărţit în mai multe secţiuni (mai multe linkuri), sub titlul Official Version.

Dau un exemplu de definiţie:
cat person (n.)
a person who is owned by a cat; a catless person who is fond of cats

Enjoy

[Edited at 2006-02-23 10:05]
Collapse


 
Andrada Constantinescu
Andrada Constantinescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
a person who is owned by a cat? Feb 23, 2006



 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Andrada... Feb 23, 2006

Andrada Manole wrote:



Dacă nu ştii ce înseamnă, mi-e tare greu să-ţi explic!
Numai cine are pisică ştie


 
Andrada Constantinescu
Andrada Constantinescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Cats and dogs? Feb 23, 2006

Îmi aduce aminte de celebrul film de desene animate.

P.S. Eu am papagal.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Din acelaşi dicţionar... Feb 23, 2006

(Am şters o definiţie citată, pentru că e posibil să încalc drepturile de autor. Rămâne linkul dat mai sus.)

Unii termeni sunt cuvinte/expresii de argou sau colocviale care nu se găsesc în orice dicţionar; spre exemplu, "dragon breath" (=bad breath), "yeller" (=yellow).
Pe lângă acestea, mulţi termeni au la bază o glumă sau sunt inventaţi de autoarea dicţionarului. So... take it with a grain of salt...
See more
(Am şters o definiţie citată, pentru că e posibil să încalc drepturile de autor. Rămâne linkul dat mai sus.)

Unii termeni sunt cuvinte/expresii de argou sau colocviale care nu se găsesc în orice dicţionar; spre exemplu, "dragon breath" (=bad breath), "yeller" (=yellow).
Pe lângă acestea, mulţi termeni au la bază o glumă sau sunt inventaţi de autoarea dicţionarului. So... take it with a grain of salt

[Edited at 2006-02-23 15:15]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
pisică 100% domesticită Feb 23, 2006

Cu indulgenţa voastră maximă, mă pot şi eu numi cat owner. Singura mea pretenţie e că pisica mea e 100% domesticită. Pentru amatorii de pisici cuminţi, care stau unde le pui, nu fac prostii, nu lasă păr, nu se tolănesc pe tastatură, nu răstoarnă cafeaua, se joacă când vrei şi le poţi ascunde când te supără: instalaţi office assistant pe calculator

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Spanish to Romanian
+ ...
Papistăşeacă uneltire pasămite'i aiasta Feb 23, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Cu indulgenţa voastră maximă, mă pot şi eu numi cat owner. Singura mea pretenţie e că pisica mea e 100% domesticită. Pentru amatorii de pisici cuminţi, care stau unde le pui, nu fac prostii, nu lasă păr, nu se tolănesc pe tastatură, nu răstoarnă cafeaua, se joacă când vrei şi le poţi ascunde când te supără: instalaţi office assistant pe calculator


Ohh ce fericire că nu-i Maya mea cu mine acum când citesc aşa vorbe de ocară pentru neamul felin. M'ar gherăi din cap pănă'n picioare de ar prinde de veste că mă îndeletnicesc cu astfel de lecturi.)

Nicolae


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Ocară pentru neamul felin Feb 23, 2006

Nicolae Zarna wrote:

Ohh ce fericire că nu-i Maya mea cu mine acum când citesc aşa vorbe de ocară pentru neamul felin.


Chiar aşa!
Deci Maya o cheamă pe frumuseţea din poză


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Spanish to Romanian
+ ...
Maya Feb 23, 2006

Maria Diaconu wrote:

Chiar aşa!
Deci Maya o cheamă pe frumuseţea din poză


Daaa, şi are o personalitate prin care face cinste neamului său.

- Pentru cei ce nu au pisici pot dezvălui că:

Se strecoară printre .... oricâte pahare fără să spargă unul singur.
Se urcă pe masă şi nu fură mâncare, mănâncă doar mâncarea ei şi nu lasă câinele să fure mâncarea.

- Pentru ceilalţi vă pot împărtăşi că acestea sunt singurele trăsături negative ale personalităţii sale.

Nicolae


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:53
German to Romanian
+ ...
Raiul Animalelor Mar 4, 2006

Am dat peste pagina primului cimitir de animale de companie din România. Nu m-aş fi gândit vreodată că ar putea exista aşa ceva şi la noi. Din păcate, deocamdată e doar în Bucureşti. Dar poate s-or extinde în toată ţara.

Ştiu că nu e o chestie deloc plăcută, fiindcă fiecare ţine foarte mult la animalele sale de companie şi nimeni nu se gândeşte decât cu groază la un astfel de moment trist. Dar din păcate, se întâmplă şi asta, e inevitabil. De asta m-am
... See more
Am dat peste pagina primului cimitir de animale de companie din România. Nu m-aş fi gândit vreodată că ar putea exista aşa ceva şi la noi. Din păcate, deocamdată e doar în Bucureşti. Dar poate s-or extinde în toată ţara.

Ştiu că nu e o chestie deloc plăcută, fiindcă fiecare ţine foarte mult la animalele sale de companie şi nimeni nu se gândeşte decât cu groază la un astfel de moment trist. Dar din păcate, se întâmplă şi asta, e inevitabil. De asta m-am gândit că totuşi e util linkul lor:

http://www.raiulanimalelor.ro/cimitir/index.php
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Raiul animalelor Mar 4, 2006

Într-adevăr, este bine că există. Preţurile sunt mai mari decât pentru un cimitar uman, comparativ cu spaţiul mai mic ocupat de un astfel de loc de veci... O colegă a sunat să se intereseze pentru căţelul ei, vă pot spune că domnul care se ocupă de afacere este un om foarte amabil şi adevărat iubitor de animale, însă colega mi-a spus că preţurile i s-au părut prohibitive. Acum... nu mai comentez, este o chestiune foarte delicată şi subiectivă.

Subiectul mi-a
... See more
Într-adevăr, este bine că există. Preţurile sunt mai mari decât pentru un cimitar uman, comparativ cu spaţiul mai mic ocupat de un astfel de loc de veci... O colegă a sunat să se intereseze pentru căţelul ei, vă pot spune că domnul care se ocupă de afacere este un om foarte amabil şi adevărat iubitor de animale, însă colega mi-a spus că preţurile i s-au părut prohibitive. Acum... nu mai comentez, este o chestiune foarte delicată şi subiectivă.

Subiectul mi-a amintit de romanul lui Evelyn Waugh, The Loved One, pe care vi-l recomand.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »