Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Ce frumos... Mar 1, 2005

...a scris Pufi (adica Maria). Foarte frumoasa scrisoare.
Mi-a placut mult.

Numai bine,
Ruxi


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 19:27
Romanian to English
+ ...
Deci nu sint singur... Mar 1, 2005

am si eu o pisica, o cheama shaki (de la shakira, "femeie gratioasa" in araba). e tigrata, are un an si jumatate si n-a iesit in viata ei din casa. are o gramada de jucarii, special cumparate pentru ea de la pet shop, dar se plictiseste repede de ele. cind traduc acasa la computer, mi se urca pe umar si ma linge pe obraz. singurul inconvenient e ca imi da trezirea de dimineata cu mult inainte sa sune alarma... dar o iert de fiecare data, fiindca o iubesc pe alintata.

 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Mai vrem Mar 1, 2005

Mitzi cand ne scrie si ea?

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
English to Romanian
Miţi şi Pufi, vedete pe Internet Mar 1, 2005

Ioana Costache wrote:

Mitzi cand ne scrie si ea?


Dragi colegi, Miţi şi Pufi m-au înnebunit! Vor să fie văzute de toată lumea!
Îmi explică şi mie cineva, vă rog frumos, cum să inserez imagini în acest forum?
Din FAQ, înţeleg că se poate insera o imagine dacă dai un hyperlink. Dar dacă imaginile sunt în calculatorul meu personal, şi nu pe Internet ca să dau un hyperlink, există o soluţie pentru adăugarea imaginilor în acest forum?
Mulţumesc anticipat.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Poze Mar 1, 2005

Maria Diaconu wrote:
Din FAQ, înţeleg că se poate insera o imagine dacă dai un hyperlink. Dar dacă imaginile sunt în calculatorul meu personal, şi nu pe Internet ca să dau un hyperlink, există o soluţie pentru adăugarea imaginilor în acest forum?
Mulţumesc anticipat.


Să le arunci pe Internet (nu pisicile, pozele), chiar şi pe o pagină de geocities sau alt tip de găzduire gratuită Aşteptăm să le vedem (pe pisici şi pe poze):D

[Edited at 2005-03-01 18:15]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 19:27
German to Romanian
+ ...
Black cat, white cat Mar 1, 2005

Nu stiu daca e vreo legatura intre atractia pentru pisici si profesia de traducator. Eu ador animalele de mic copil, cand inca nu aveam o profesie. Ador tot ce e mic si cu blanita moale, adica pisici, hamsteri, porcusori de Guineea, sobolani, soricei, iepurasi, nutrii. Mereu mi-am dorit un animal de companie, ca sa nu ma simt singur acasa. Afara aveam prieteni, dar in casa nu aveam pe nimeni foarte apropiat de sufletul meu.

Primul meu animal a fost Felix, un motanel roscat cu burti
... See more
Nu stiu daca e vreo legatura intre atractia pentru pisici si profesia de traducator. Eu ador animalele de mic copil, cand inca nu aveam o profesie. Ador tot ce e mic si cu blanita moale, adica pisici, hamsteri, porcusori de Guineea, sobolani, soricei, iepurasi, nutrii. Mereu mi-am dorit un animal de companie, ca sa nu ma simt singur acasa. Afara aveam prieteni, dar in casa nu aveam pe nimeni foarte apropiat de sufletul meu.

Primul meu animal a fost Felix, un motanel roscat cu burtica alba, pe care l-am avut pana in clasa a IV-a, cat locuiam la bunicii mei la Arad, iubitori de animale. Dupa aia, de cand m-a carat maica-mea la ea la C-tza, nu am mai avut voie sa am animal, ca ea nu poate suferi animalele in casa de nici un fel.

Totusi, in clasa a VII-a, cand ne ducea cu scoala la munca patriotica, la depanusat cucuruz, am prins un soricel de camp si l-am luat acasa. L-am tinut un timp in casa, intr-un borcan mare cu capac gaurit si il hraneam cu graunte, boabe de porumb de la camp si nu-l scoteam din borcan sa ma joc cu el decat cand nu era maica-mea acasa. Asta pana intr-o buna zi, pardon, intr-o rea zi, cand mi l-a gasit, a fost un soc pentru ea sa vada ce e in borcan, dar si-a luat inima in dinti si borcanul in mana si l-a aruncat pe burlan in jos la gunoi, ca am gunoi in bloc, din ala cu tub. Tare am plans dupa soarecul meu, ca ma atasasem de el. Apoi nu am avut degraba nici un alt animal.

Intr-a XII-a l-am primit pe Tzumpi, un pui de motanel birmanez, pe care l-am crescut cu mult drag, dar a murit tragic cand avea circa 2 ani, mi-a cazut de la balcon, de la etajul VI si am plans mult dupa el. Eu eram in stresiune la bucuresti cand s-a intamplat, nu stiu nici azi cum a fost exact, poate daca il luam cu mine la Bucuresti nu se intampla. Dar stateam la camin si in fiecare an s-a nimerit sa stau in camera si cu cate o persoana care nu putea suferi pisicile, asa ca nu l-am putul lua sa stea cu mine, a trebuit sa-l las acasa si-l vedeam in fiecare weekend.

Dupa tragicul eveniment, multa vreme nu mi-am mai luat pisici, de teama sa nu pateasca la fel. Asta pana in vara lui 2002, cand, venind de la plaja cu prietena mea, am gasit un motanel jigarit, mai ca il calcau masinile. Ea nu-l putea lua, fiindca avea deja o pisica, foarte rea si agresiva, a atacat si oameni, si un pekinez din vecini, deci nu se putea sa duca alta pisica pe teritoriul Rufitzei, ca o omora. Asa ca a ramas sa-l iau eu, cu ezitari din doua motive: 1. stiam ca woody-mea o sa guitze la mine o groaza cand o sa-l vada si 2. imi doream mult un pui de pisica, dar voiam unul negru-negru, iar asta era alb cu gri. Dar mi-a fost mila sa-l las in drum sa-l calce masinile, era foarte mic si neajutorat. L-am gasit langa Club Phoenix, unde erau afise cu Cargo, fiindca a doua zi era concert Cargo, la care mergeam si noi, ca suntem fani inraiti. Asa ca am hotarat sa-i punem numele Cargo, asa e si in carnetul de sanatate. Acasa, dupa o baie, am constatat ca nu e alb cu gri, ci alb-alb. Acuma e ditamai motanul, e pufos, zici ca e de Angora si are coada stufoasa ca o vulpe polara. Baiul e ca imblaneste tot prin casa, iar woody-mea guitza la mine si ma tot ameninta ca il da de la casa. Dar eu nu vreau sa-l dau, ca il iubesc mult.

Apoi, in toamna lui 2003, am gasit exact pisoiul visurilor mele: un puiut negru-negru, cu ochisorii mari, aurii, ca de bufnita, care m-a ales de stapan. Lucram inca la Academia Navala, unde, desi inca era vacanta, noi, cadrele, eram in perioada de neconcediu, deci trebuia sa stam 6 ore pe zi in unitate. Iesind cu o colega sa ne luam de mancare şuberek (asta e o placinta cu carne tocata si ceapa si mirodenii, verdeturi etc. la noi in C-tza), am vazut pisoiul jucandu-se, ne-am jucat cu el, iar la intoarcere, trecand pe aceeasi stradutza, pisoiul ne-a vazut din departare si a inceput sa topaie spre noi. I-am dat carne din şuberek, a mancat cu pofta, s-a jucat cu sireturile de la pantofii mei, s-a tinut dupa noi, noi am hotarat sa luam pisoiul la noi la catedra, poate l-o lua cineva acasa. Pana sa fie timpul de plecat acasa, s-a jucat o groaza de lume din colegii din catedra cu pisicuta, care s-a dovedit a fi fetita. Chiar 2 persoane ar fi fost incantate sa o ia acasa, numai ca pisica facea ce facea si tot la mine in brate venea, se catara pe mine, ma pupa, imi dadea cu limbuta pe fata, pe urechi. Cand am vazut ca ma iubeste asa mult, am hotarat sa n-o mai dau la nimeni, am luat-o acasa si i-am dat tot un nume de formatie preferata: Lacrimosa, ca sa se asorteze cu Cargo. Maica-mea a facut un circ ingrozitor cand a dat cu ochii de ea, fiindca e neagra si a zis ca precis aduce ghinion la casa, ca e piaza rea, ca e pisica satanista etc. si n-o poate suferi nici in ziua de azi. Dar eu o iubesc enorm, iar ea e topita dupa mine, unde merg eu prin casa, acolo vine si ea, de dormit doarme numai la mine in pat, pe perna, langa capul meu, dimineata vine mereu la mine pe piept si ma pupa pe fata, ma mangaie cu labutele din fata. Cat a fost operata si a trebuit sa poarte camasuta de panza, nu a avut voie sa doarma la inaltime, fiindca era sub efectul anesteziei, mi-a zis doctorita ei sa am grija. I-am pus o perna jos, pe covor, la mine in camera. Pana m-am dus la o tigara in bucatarie, la intoarcere era in pat, nu stiu cum s-a tarat si s-a catarat, asa anesteziata si ametita cum era. Am pus-o jos pe perna, dar m-am dus mai apoi la tlevizor in sufragerie. Cand m-am intors, Lacrimosa mea era tot in pat, la mine pe perna. N-am mai dat-o jos. Iar cand plec de acasa de ma mai internez prin spitale, ceva, nu iese de la mine din camera. Odata mi-a zis bunica-mea ca a gasit prin pat o pijama de-a mea si numai pe pijamaua mea a vrut sa doarma.

Asa ca acuma am doua pisici, exact ca in filmul lui Kusturica: motanel alb si pufos si pisicuta neagra. Nu le-as da nici pe toti banii din lumea asta, fiindca le iubesc foarte mult. Sunt foarte cuminti si de oameni iubitoare, cargo era muscacios cand era mic, dar i-a trecut. Lacrimosa nu m-a muscat si nici nu m-a zgariat in viata ei, ca de altfel nici pe nimeni altcineva. E o dulceata mica si dulce, o scumpete scumpa si draga; stiu ca astea sunt pleonasme, dar eu asa o alint mereu, fiindca mor dupa ea, fetita lu' tata. Si e isteata foc, pricepe tot ce-i zic, doar ca nu poate vorbi sa-mi raspunda. Motanul e mai prostut, nu-i ca ea. Oricum, eu ii iubesc pe amandoi din toata inima, ce daca nu au pedigree, iar daca lipsesc de acasa mai multe zile, intotdeauna de doar 2 lucruri mi se face dor: de pisici si de calculator.

Alte animale n-am in afara de cele doua pisici. Rozatoare, desi imi plac mult, nu pot sa tin, ca e prea periculos cu doua pisici in casa. Cateii nu ma atrag in mod deosebit, nu fiindca nu-mi plac ei, ci fiindca sunt eu genul de om comod, puturos chiar. Cel mai tare urasc sa ma trezesc devreme dimineata, or un caine trebuie scos la plimbare, nu-i ca pisica, sa faca la tavita cu nisip absorbant. Eu abia la 9:30 imi pun ceasul sa sune, asta de luni pana vineri, ca in weekend dorm pana hăt tarziu. Apoi pana imi fac cafeaua, pana se raceste, pana o beu, ca altfel n-ajung nici pana in baie sa ma spal, se face 10:00, chiar peste 10:00. Mai devreme nu sunt disponibil nici macar pentru munca, necum sa ies cu catelul de zgarda cu noaptea in cap. As fi un stapan rau pentru un caine, deci mai bine nu-mi iau caine, ca e spre binele atat al meu, cat mai ales al cainelui. Pisica e animalul care se potriveste cel mai bine cu felul meu de a fi, ba mai mult, la mine e o necesitatesa am pisici, macar una; n-as mai putea trai fara pisici. Chiar zic ca o casa fara pisici e o casa pustie.
Collapse


 
Suzana Brailescu
Suzana Brailescu
Local time: 19:27
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
casa fara animale e casa pustie Mar 2, 2005

OvidiuKatz wrote:

o casa fara pisici e o casa pustie.


Exact! Si eu am acelasi sentiment (bine, nu neaparat fara pisici, dar fara animale in general). Motanul meu, Ulise pe numele lui (adora apa, se joaca la robinet si ar sari cu mare placere in cada cand e apa), sta la parintii mei si cand am plecat la facultate la Iasi (si m-am mutat la bunica mea) mi s-a parut foarte pustiu. Asa, fara sa te trezeasca cineva dimineata cu un tors... si fara sa se alinte de picioarele tale... si fara sa-ti zdrentuiasca mainile din cand in cand ... e cam trist.
Oricum, eu tot il iubesc la nebunie, chiar daca ne vedem mai rar; cand ne vedem, vine si sta in brate la mine cu orele (nu exagerez). Si lui ii e dor de mine, saracul.
Ma bucur sa gasesc atatia iubitori de animale in bransa. Scuze, n-am diacritice.
Salutari de la Ulise!


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
toti fac asa?! Mar 2, 2005

OvidiuKatz wrote:
Cat a fost operata si a trebuit sa poarte camasuta de panza, nu a avut voie sa doarma la inaltime, fiindca era sub efectul anesteziei, mi-a zis doctorita ei sa am grija. I-am pus o perna jos, pe covor, la mine in camera. Pana m-am dus la o tigara in bucatarie, la intoarcere era in pat, nu stiu cum s-a tarat si s-a catarat, asa anesteziata si ametita cum era.


Le fel am patit si eu dupa ce i-am dus pe motani la operatie - doctorul mi-a zis sa nu-i las in pat cu mine, unde dormeau de obicei, fiindca s-ar putea sa cada. Le-am facut culcus pe o perna de-a lor langa calorifer si am asteptat sa adoarma. La vreo jumatate de ora dupa ce credeam eu ca au adormit, cine defila prin casa pe sapte carari daca nu Ciorapel, in drum spre camera mea. L-am intors din drum, in speranta ca o sa-si petreaca noaptea pe perna lor. Bineinteles ca dimineata, cand m-am trezit, i-am gasit pe amandoi in capul meu. Nici nu stiu cum s-au suit saracutii de ei...


 
Ramona Dragan
Ramona Dragan  Identity Verified
Local time: 19:27
Italian to Romanian
+ ...
sunt curajos Mar 2, 2005

Mă numesc Cuki şi obişnuiesc să o asist pe mămica atunci când lucrează pe calculator. Sunt un birmanez lăţos şi cu doar o jumătate de coadă. Nu sunt de felul meu vorbăreţ (comentez doar când mi-e foame sau frig), dar am mai mult curaj decât mămica, despre care trebuie să vă spun că citeşte multe din discuţiile de pe forum, dar n-a avut niciodată îndrăzneala să intre să-şi exprime un punct de vedere în vreo problemă serioasă care a fost dezbătută. Oricum eu o sus�... See more
Mă numesc Cuki şi obişnuiesc să o asist pe mămica atunci când lucrează pe calculator. Sunt un birmanez lăţos şi cu doar o jumătate de coadă. Nu sunt de felul meu vorbăreţ (comentez doar când mi-e foame sau frig), dar am mai mult curaj decât mămica, despre care trebuie să vă spun că citeşte multe din discuţiile de pe forum, dar n-a avut niciodată îndrăzneala să intre să-şi exprime un punct de vedere în vreo problemă serioasă care a fost dezbătută. Oricum eu o susţin întotdeauna şi îi dau dreptate când comentează discuţiile voastre.Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
English to Romanian
Bravo, Cuki! Mar 2, 2005

Miţi şi Pufi te admiră pentru curajul tău

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:27
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Solutia Mar 2, 2005

Mergi la pagina ta de profil, apeşi pe Edit your site (stânga jos) şi dai upload la poze. Apoi lipesti următoarea chestie în corpul mesajului:

img src ="http://www.proz.com/home/556688/pics/mitzi.gif" border=0

(a se pune < înainte şi > după )

Fireste ca o adaptezi în funcţie de numele şi locaţia pozelor.

Succes
Dan

Maria Diaconu wrote:

Ioana Costache wrote:

Mitzi cand ne scrie si ea?


Dragi colegi, Miţi şi Pufi m-au înnebunit! Vor să fie văzute de toată lumea!
Îmi explică şi mie cineva, vă rog frumos, cum să inserez imagini în acest forum?
Din FAQ, înţeleg că se poate insera o imagine dacă dai un hyperlink. Dar dacă imaginile sunt în calculatorul meu personal, şi nu pe Internet ca să dau un hyperlink, există o soluţie pentru adăugarea imaginilor în acest forum?
Mulţumesc anticipat.


[Edited at 2005-03-02 18:48]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
English to Romanian
Poza Mar 3, 2005

Iată o poză cu Miţi, sper să iasă bine.
Dacă nu iese, scuze, nu prea ştiu ce să-i fac şi mai bine mă las păgubaşă!




[Edited at 2005-03-09 13:26]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
English to Romanian
Cine îşi ia o pisică, greu se mai poate opri :) Mar 8, 2005

Văd că nu sunt singura cu două pisici, unii au chiar trei
Cum vă descurcaţi cu ele?
Vă întreb pentru că eu, de curând, am o problemă cu Miţi şi cu Pufi: se bat cam des. Ele sunt fetiţe, dar se bat ca doi motani pe teritoriu şi asta mă cam sperie...
Se lasă chiar cu muşcături şi cu răni pe la ochi, urechi, plus că se
... See more
Văd că nu sunt singura cu două pisici, unii au chiar trei
Cum vă descurcaţi cu ele?
Vă întreb pentru că eu, de curând, am o problemă cu Miţi şi cu Pufi: se bat cam des. Ele sunt fetiţe, dar se bat ca doi motani pe teritoriu şi asta mă cam sperie...
Se lasă chiar cu muşcături şi cu răni pe la ochi, urechi, plus că se distruge totul în jur. Menţionez că amândouă sunt sterilizate, au vârsta de doi ani, s-au înţeles bine de la început, au crescut de mici împreună, au fost aduse în acelaşi timp acasă, nu cred că vreuna din ele are motiv să fie frustrată că ar fi găsit teritoriul ocupat când a venit... Mâncare au destulă, iubire din belşug, mângâieri, răsfăţ, vaccinate, deparazitate, casa e a lor, se urcă pe unde vor, fac ce vor... ce mai încolo şi încoace, bătălie pe teritoriu în toată regula! Se pare că nu se mai pot suferi. Când erau mai mici, se spălau reciproc, dormeau încovrigate una peste alta, era o plăcere să le vezi, acum parcă se ignoră în cea mai mare parte a timpului şi când când în când le găsesc când vin acasă cu zgârieturi pe la ochi, semn că şi-au făcut de cap în lipsa mea. Nu mai ştiu ce să le fac, nici nu cred că pot interveni în vreun fel.

Alte experienţe de acest gen?

Ai povestit atât de frumos despre pisicile tale, Ovidiu! Într-adevăr, ai două pisici foarte deosebite şi eşti foarte norocos!
Am avut şi eu o pisicuţă neagră cândva, păcat că a fugit, acum o am pe alba de Pufi şi colorata Miţi.
În legătură cu comportamentul post-sterilizare, şi ale mele au făcut la fel: nu au stat cuminţi, s-au cocoţat anesteziate în pat, a trebuit să le supraveghez tot timpul, bine că a trecut şi asta. Pufi a avut de curând cistită hemoragică, este cam sensibilă la boli. Dar s-a vindecat, cu un tratament cu antibiotice, acum e bine.

Aş dori ca şi ceilalţi colegi cu două sau mai multe pisici să mai împărtăşească din experienţa lor: cum se înţeleg felinele între ele?

[Edited at 2005-03-08 12:22]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
pisicuţe amazoane Mar 8, 2005

De fapt, din câte am reuşit să mă documentez eu pe vremea când aveam pisici, femelele sunt de fapt mai teritoriale decât masculii, if you can imagine. Se pare că nu se suportă pe acelaşi domeniu. Cred că depinde şi de firea pisicii, dar unele chestii sunt programate genetic. Sunt nişte mici războinice amazoane

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »