Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Luminita Duta
Luminita Duta  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
French to English
+ ...
PC Sep 2, 2005

...asa o cheama pe birmaneza mea cu ochi albastrii si cu blanita ciocolatie....Personal Computer....pentru ca sta toata ziulica pe calculator....nu mai am si eu loc la tastatura....

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Welcome to the club :) Sep 2, 2005

lduta wrote:


...asa o cheama pe birmaneza mea cu ochi albastrii si cu blanita ciocolatie....Personal Computer....pentru ca sta toata ziulica pe calculator....nu mai am si eu loc la tastatura....



Welcome to the club
Simpatic nume pentru pisică


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
O încercare grea în viaţa lui Pufi Nov 29, 2005

Pufi a mea a suferit duminică o operaţie pentru extragerea unei pietre din vezica urinară. La ecografie, s-a văzut că piatra era prea mare (7 mm) pentru a fi dizolvată prin tratament medicamentos sau mâncare specială, aşa că operaţia a fost necesară. A decurs bine, dar ea este şi acum apatică, somnolentă, din fericire mănâncă bine.

Ea a mai fost tratată pentru cistită hemoragică
... See more
Pufi a mea a suferit duminică o operaţie pentru extragerea unei pietre din vezica urinară. La ecografie, s-a văzut că piatra era prea mare (7 mm) pentru a fi dizolvată prin tratament medicamentos sau mâncare specială, aşa că operaţia a fost necesară. A decurs bine, dar ea este şi acum apatică, somnolentă, din fericire mănâncă bine.

Ea a mai fost tratată pentru cistită hemoragică în ianuarie şi aprilie, însă atunci se pare că medicul a tratat doar efectul, fără a se gândi prea mult la cauză. Poate că o ecografie făcută atunci, la timp, ar fi ajutat la clarificarea problemei şi piatra nu ar mai fi ajuns atât de mare. Din câte am înţeles, hrana necorespunzătoare pentru o pisică sterilizată a dus la formarea acestei pietre. I-am dat diverse mărci de mâncare specială pentru pisici sterilizate, fără a conştientiza că şi acest tip de hrană este de mai multe feluri, fiecare fel fiind destinat unei anumite categorii de probleme. De acum voi urma indicaţiile medicului cu mai mare atenţie, mai ales că Pufi este o pisică mai specială şi mai sensibilă decât alte pisici. Miţi, care a mâncat aceeaşi hrană, nu are deocamdată probleme vizibile, dar o voi duce şi pe ea la un consult, ca să prevenim eventualele complicaţii, pentru că şi ea a avut cistită iarna trecută. Medicul a mai recomandat şi apă plată (am încercat, nu le place) sau, oricum, apă de la robinet filtrată, ceea ce le-am şi dat.

Ceea ce m-a şocat a fost că Miţi a reacţionat foarte ciudat după ce am venit cu Pufi operată acasă. Normal, Pufi mirosea a diverse substanţe străine, dar, totuşi, comportamentul lui Miţi mi s-a părut destul de inexplicabil, pentru că, după ce a mirosit-o îndelung de la distanţă, a tratat-o foarte rece pe Pufi, ca şi cum nu ar fi recunoscut-o. Încă nu şi-a revenit, pentru că Pufi încă mai merge la medic pentru injecţii şi probabil că tot mai miroase ciudat. Îmi pare tare rău că Miţi nu reuşeşte să o susţină în aceste clipe mai grele...

Mai sunt un pic îngrijorată, dar Pufi merge spre bine şi sper să se recupereze repede.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:49
German to Romanian
+ ...
Hrana speciala Nov 29, 2005

Maria Diaconu wrote:

Din câte am înţeles, hrana necorespunzătoare pentru o pisică sterilizată a dus la formarea acestei pietre. I-am dat diverse mărci de mâncare specială pentru pisici sterilizate, fără a conştientiza că şi acest tip de hrană este de mai multe feluri, fiecare fel fiind destinat unei anumite categorii de probleme. De acum voi urma indicaţiile medicului cu mai mare atenţie, mai ales că Pufi este o pisică mai specială şi mai sensibilă decât alte pisici.


Maria, imi pare tare rau sa aud asemenea veste si ii doresc pisicutei tale sa se faca bine cat mai repede.

E ciudat ce zici cu hrana. Si ale mele pisici au fost operate, Cargo castrat pe 16 august 2003, iar Lacrimosa sterilizata pe 5 noiembrie 2003. Dar mie mi-a zis doctorita veterinara a lor ca numai Cargo trebuie sa manance mancare speciala, fiidca e motan si poate avea probleme urinare daca nu. Mi-a mai zis ca pentru nimic in lume sa nu care cumva sa-i dau lui Cargo peste sau hrana pt. pisici facuta din peste. Dar mi-a zis ca Lacrimosa poate manca orice, fiindca e pisica si nu motan. Problema: la inceput ii cumparam lui Cargo hrana speciala pt. motani castrati. Numai ca refuza sa o manance, ba mai rau, ori de cate ori avea ocazia, venea la castronul Lacrimosei si ii manca mancarea, iar daca il indepartam, facea urat. Din mancarea lui nu manca nicicum, desi am incercat mai multe sortimente, ca asa mi-a zis doctorita, sa incerc sa ii tot schimb mancarea. I-am luat inclusiv de aia mai scumpa, de la Royal Canin si nu manca oricat ma straduiam. Am incercat sa-l si pacalesc, sa ii pun cateva bobite normale, sa-l atrag, amestecate cu hrana speciala. Le alegea, asa ca tot degeaba. Chestia e ca invers nu se intampla, deci nici Lacrimosa nu voia sa manance mancare din aia de care ii dadeam lui Cargo, deci chiar ca o cumparam degeaba. Alt veterinar, mai in varsta, a zis sa las in pace motanul sa manance ce vrea, ca o sa ajunga altfel sa aiba boli de nutritie si mi-a zis ca nu-i adevarat ca poate avea probleme din mancare, sau daca are, nu mai mult ca alte animale. Cum Cargo se jigarise si slabise fiindca nu manca din mancarea lui speciala, am zis hai sa-l las sa manance din cealalta. Asa ca mai nou, de mai bine de 2 ani, mananca hrana normala, dar am grija sa nu fie cu peste. Acuma e mare cat un miel si are circa 6 kile. Lacrimosa nu-i nii jumatate cat el.

Partea rea e ca are si alte apucaturi Cargo al meu: e pofticios nevoie mare si ar manca si din mancarea umana, mezeluri, carne fripta etc. Nu l-as lasa, dar parca scap de el? Si daca nu il las, cand nu e nimeni atent la el, imediat ia in gherute cate ceva de pe masa si tusti! fuge cu alimentul respectiv si se ascunde undeva si il infuleca imediat. Mai rau: daca ramane pe masa bucatarie un cutit sau o scandura de aia de lemn de taiat pe ea, pe care am taiat mezeluri in prealabil, sare pe masa si linge obiectele respective minute in sir. Na, e carnivor, ce sa-i faci? Am observat ca ii plac foarte mult mezelurile Caroli, e innebunit dupa ele. Stiu ca nu e bine si de cele mai multe ori il opresc si nu-i dau mezeluri si de astea. Uneori i s-a facut si rau, ca a mancat cu pofta. A avut varsaturi, iar dupa nici cateva minute, iar dadea tarcoale mesei din bucatarie. Deci n-a bolit sau ceva; doctorita a zis ca o fi inghitit par, cum e el pufos si se tot linge toata ziua si i s-au format gheme de blana si le-a eliminat si ca nu crede ca e de la mancare. Acuma asa e, a mai eliminat si blana, am vazut eu, asta desi zilnic dau pe el cu o perie de cauciuc, dar asa e, e foarte pufos si cu tot periatul, imblaneste tot ce-i iese in cale, iar woody-mea ma tot ameninta ca il da da la casa ca ea nu-l mai suporta. Dar cu mancarea e de groaza; acuma ii dau hrana noermala, daca si doctorita mi-a zis asa, dar mi-a zis si ea sa-l tin departe de hrana umana si daca nu manca mancare de motan castrat, iaca, sa-i dau de astalalta, dar pentru nimic in lume sa nu fie cu peste si sa am mare grija si cum observ ceva ciudat la starea lui de sanatate, s-o sun imediat si s-o anunt si sa i-l duc imediat la cabinet. Numai cu Cargo am probleme de astea cu mancarea; Lacrimosa nici daca ii dai nu mananca nimic altceva in afara de bobitele ei de hrana uscata pisiceasca. Pana acuma vad ca sunt ambii sanatosi si voinici. Dar ma ingrijoreaza cele scrise de tine.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Hrana pisicilor Nov 30, 2005

Spre deosebire de reclamele care arată pisici strâmbându-se în faţa castronelului cu fasole, mulţi medici veterinari recomandă hrana preparată în casă. Dacă nu, atunci nici hrana la care se face reclamă la televizor cică n-ar fi cea mai bună...
Acum, pentru problemele specifice ale lui Pufi, mi-a recomandat o mâncare uscată specială pentru "Boli ale vezicii şi uretrei la pisică. Struviţ
... See more
Spre deosebire de reclamele care arată pisici strâmbându-se în faţa castronelului cu fasole, mulţi medici veterinari recomandă hrana preparată în casă. Dacă nu, atunci nici hrana la care se face reclamă la televizor cică n-ar fi cea mai bună...
Acum, pentru problemele specifice ale lui Pufi, mi-a recomandat o mâncare uscată specială pentru "Boli ale vezicii şi uretrei la pisică. Struviţi (prevenţia recurenţei)". Asta pentru că a fost operată. Însă, dacă nu era caz de operaţie, există şi pentru "dizolvarea struviţilor". Nu mă-ntreba cât costă
Probabil că există diverse variante şi posibilităţi, oricum ideea ce trebuie reţinută este să nu iei la întâmplare, ci mai bine să întrebi medicul. În general, se ştie că motanii castraţi sunt dispuşi la probleme renale mai mult decât pisicuţele. Dar ştiu destui motani care mănâncă diverse, fără griji prea mari, şi sunt bine, sănătoşi. Fiecare cu sensibilităţile lui.
Oricum, peştele la pisici castrate este absolut exclus, asta cred că se ştie.
Pufi a mea este de când o ştiu mai sensibilă. Doar şi Miţi mănâncă la fel şi nu are probleme, cel puţin deocamdată. Doar că este cam obeză (7 kilograme). După ce trece supărararea cu Pufi, voi merge şi cu Miţi pentru un control de rutină.
Este tare bine când ai un medic veterinar bun, cu care poţi să comunici şi să discuţi deschis. De asemenea, este foarte util să ai la îndemână datele unui cabinet veterinar cât mai aproape de tine, care să dispună şi de ecograf şi posibilităţi de analize, în caz de ceva. În cazul meu, rapiditatea a fost esenţială: ştiam în cartier un medic cu ecograf, la care însă nu mai fusesem niciodată, am zis să notez numărul, că nu se ştie. Vineri seara târziu, Pufi a urinat numai sânge şi ne-am panicat îngrozitor. Sâmbătă la prima oră am dat telefon, am fost la cabinet pentru ecografie, iar duminică dimineaţa s-a făcut operaţia. Acum mai trebuie să mergem pentru antibiotice şi nu ştiu exact ce injecţii, s-ar putea să-i scoată şi firele zilele astea. Ce a fost mai greu a trecut, sper.
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 16:49
Romanian to English
+ ...
Întrebare Nov 30, 2005

Ce vârstă are Pufi?

În orice caz, îi doresc însănătoşire grabnică. Shaki a mea încă nu a avut nimic grav până acum, însă doar gândul mă îngrozeşte, aşa că sunt alături de tine.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Pufi Nov 30, 2005

Bogdan Honciuc wrote:

Ce vârstă are Pufi?

În orice caz, îi doresc însănătoşire grabnică. Shaki a mea încă nu a avut nimic grav până acum, însă doar gândul mă îngrozeşte, aşa că sunt alături de tine.


Pufi are 4 ani.
Mulţumesc pentru sprijin, Bogdan


 
Suzana Brailescu
Suzana Brailescu
Local time: 16:49
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
multa sanatate! Dec 9, 2005

Multa sanatate lui Pufi!
Nu ma pricep la feluri de mancare, dar e clar ca o pisica nu prea poate fi fortata sa manance ceva ce nu vrea. A venit cineva la o farmacie veterinara sa intrebe cum sa faca pentru ca pisica sa manance un anumit fel de mancare si i s-a spus ca nu ai cum. La caini mai merge, cica nu le dai decat asta si pana la urma mananca, dar pisicile prefera sa stea nemancate decat sa manance ceva ce nu le convine. Motanul meu, de exemplu, nu mananca deloc mancare uscata (iar fr
... See more
Multa sanatate lui Pufi!
Nu ma pricep la feluri de mancare, dar e clar ca o pisica nu prea poate fi fortata sa manance ceva ce nu vrea. A venit cineva la o farmacie veterinara sa intrebe cum sa faca pentru ca pisica sa manance un anumit fel de mancare si i s-a spus ca nu ai cum. La caini mai merge, cica nu le dai decat asta si pana la urma mananca, dar pisicile prefera sa stea nemancate decat sa manance ceva ce nu le convine. Motanul meu, de exemplu, nu mananca deloc mancare uscata (iar friptura trebuie bine spalata de ulei...).
Spirite libere, de!
numai bine la toata lumea!
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 16:49
Romanian to English
+ ...
mâncare Dec 9, 2005

Friptură?? Nu e recomandat.

Eu îi mai schimb conservele din când în când (cică să nu se plictisească), iar uneori, când e mofturoasă şi nu vrea să mănânce, îi dau eu, cu mâna. Atunci are încredere şi mănâncă, iar a doua oară nu trebuie să insist.

Am învăţat pontul dintr-o carte pentru iubitorii de pisici.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Cats, dogs, moravuri şi năravuri Dec 9, 2005

Mie mi se pare (mai bine zis, nu mi se mai pare) uimitor că nici pisicile şi nici câinii nu acceptă nimic înainte de a mirosi. Nici chiar din mână. Am mulţi prieteni pe care îi enervează acest lucru. M-am resemnat (de fapt, am înţeles, libertatea este înţelegerea necesităţii) şi îmi las petul respectiv (îmi place să-i spun "patrulabul") să-şi miroasă bucăţica în linişte, că altfel nu o mănâncă! Dacă şi noi am fi întotdeauna la fel de prevăzători... Paranoia ad... See more
Mie mi se pare (mai bine zis, nu mi se mai pare) uimitor că nici pisicile şi nici câinii nu acceptă nimic înainte de a mirosi. Nici chiar din mână. Am mulţi prieteni pe care îi enervează acest lucru. M-am resemnat (de fapt, am înţeles, libertatea este înţelegerea necesităţii) şi îmi las petul respectiv (îmi place să-i spun "patrulabul") să-şi miroasă bucăţica în linişte, că altfel nu o mănâncă! Dacă şi noi am fi întotdeauna la fel de prevăzători... Paranoia adaptativă! (It isn't always good to be a psychiatrist).Collapse


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
+ ...
Peste? Dec 9, 2005

Maria Diaconu wrote:

Oricum, peştele la pisici castrate este absolut exclus, asta cred că se ştie.


Şi la pisici, nu numai la motani?? De ce??

Când am luat-o pe Cosette şi am mers la primul control la veterinar, mi-a spus că nu are voie să mănânce carne crudă de porc, pui şi peşte şi organe, de orice fel. Are voie, din când când carne crudă de vită. Eu cumpăr o bucată de pulpă de vită, pe care o împart în pacheţele, din care îi dau maxim o porţie pe săptămână, chiar şi mai rar, aşa de poftă şi pentru blăniţă... O jumătate de kilogram îi ajunge câteva luni. E festin mare când primeşte. În rest, doar boanţe şi - tot din când în când - hrană pisicească umedă, tot de poftă, adică dintr-un pliculeţ sau dintr-o cutie mică îi dau de 3 ori. Oricum, Cosette nu e mofturoasă, că aşa am învăţat-o de mică, e fetiţă educată. Mănâncă orice. E adevărat că se bucură mult la anumite "bunătăţi", dar nu refuză mâncarea obişnuită. Şi nici nu s-a îngrăşat după operaţia de sterilizare.

Şi ca să ajungem la "subiect", tot de poftă şi ca mare delectare, din când în când desfacem o cutie de ton şi... aţi ghicit, 3 zile suntem o pisicuţă fericită )mă rog, mai fericită ca de obicei). Şi acum voi îmi spuneţi că nu am voie?. Iar la boanţe, la fel, le variem, luăm când cu vită, când cu pui, când cu legume şi tare mult ne place când ne dă Oana din alea cu peşte.

Cosette e sterilizată din primăvară şi nu ne-a spus nimeni până acum că nu are voie peşte sau că îi trebuie mâncare specială. Nici veterinarul ei, nici doctorul care a operat-o (de la facultatea de medicină veterinară). De fapt, nu mi s-a spus de nici o dietă specială.

Aşa că lămuriţi-mă şi pe mine cum stă treaba cu sterilizarea şi peştele...


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:49
German to Romanian
+ ...
Hrana cu peşte Dec 9, 2005

Oana P wrote:

Maria Diaconu wrote:

Oricum, peştele la pisici castrate este absolut exclus, asta cred că se ştie.


Şi la pisici, nu numai la motani?? De ce??

Cosette e sterilizată din primăvară şi nu ne-a spus nimeni până acum că nu are voie peşte sau că îi trebuie mâncare specială. Nici veterinarul ei, nici doctorul care a operat-o (de la facultatea de medicină veterinară). De fapt, nu mi s-a spus de nici o dietă specială.

Aşa că lămuriţi-mă şi pe mine cum stă treaba cu sterilizarea şi peştele...


Cum scriam şi mai sus, doctoriţa mea veterinară, adică de fapt a pisicilor mele, mi-a spus că Lacrimosa poate mânca orice, numai Cargo ar trebui să mănânce mâncare specială, numai că nu mănâncă. E pofticios nevoie mare la aproape toate, numai la mâncarea specială nu. Motanii castraţi ar trebui să mămânce mâncare specială, deoarece altfel cică ar avea predispoziţie pentru tot felul de afecţiuni urinare şi renale, aşa mi-a zis doctoriţa. Cât despre peşte, tot la fel mi-a zis: numai Cargo, care e motan, nu are voie să mânânce, pentru nimic în lume să nu-i dau, dar nu mai ţin minte de ce. Când mai merg cu pisicile, o s-o întreb; nu ştiu exact când va fi asta, ca ale mele sunt sanatoase ambele pisici, deocamdată, iar vaccinarea anuală e abia în martie, la ambele pisici. Dar mai bine mai întrebi odată medicul care a operat-o pe Cosette, pentru siguranţă.

În privinţa peştelui, la noi în casă nu e nici un risc, că nici noi, oamenii din casă, nu mâncăm peşte, nu ne place de nici o culoare, plus că doar dacă gătesc vecinii peşte, până să ne prindem, vine miros pe geamul de la bucătărie de îţi vine să mori. Deci dacă nici noi nu mâncăm, e clar că nu le dăm nici la pisici, fiindcă nu cumpărăm niciodată.

Cât despre hrana pisicească uscată ce conţine peşte, Lacrimosa ar avea voie să mânânce, dar nu i-am dat niciodata, fiindca de când am adus-o acasa pe Lacrimosa, Cargo era deja castrat şi deci nu ar avea voie să mânânce nimic cu peşte. Cum el tot vine şi mai mânâncă şi din castronul Lacrimosei, dacă i-aş pune ei hrană cu peşte, ar fi posibil să mânânce şi Cargo din ea şi cine ştie ce ar putea păţi, aşa că nu cumpăr decât hrană uscată cu pui şi legume, vită şi legume, miel şi legume şi ce mai e prin supermarkturi, dar niciodată cu peşte.

Hrană umedă, la fel, le cumpăr pliculeţe cu orice în afară de peşte; oricum, cu hrana umedă am probleme, că Lacrimosa nu o mânâncă, indiferent cu ce e: linge doar sosul, iar bucăţelele de carne nu le manâncă, prostuţa de ea! Tot Cargo e cel ce se înfruptă şi din ele, deşi nu ar avea voie. Lacimosa nu mănâncă decât bobiţe, care nmusai să fie crocante. Ei ambii au fiecare casstronaşul lui, care e dublu: un compartiment de hrană şi unul de apă; uneori se mai hârjonesc, mai împing câte un castron şi dacă ajunge apă cât de puţină în compartimentul cu bobiţe, gata, Lacrimosa mea nu le mai mănâncă. Înainte nu era aşa, când am găsit-o, i-am dat să mânânce carne din şuberek, plăcintă cu carne şi a mâncat. Ei, dar după ce am luat-o acasă şi a dat de boabe, nu mai vrea altceva. N-am învăţat-o noi aşa, ci ea, din proprie iniţiativă, nu mai vrea altceva decât bobiţe uscate şi crocante.

La fel nici pe Cargo nu l-am învăţat noi să fie pofticios, aşa e el. Cu mezelurile e ceva de speriat, dar culmea afost acum câteva zile. M-a sunat cineva pe mobil, chiar când eram în bucătărie şi mâncam, pe la prânz aşa. Eu de obicei mânânc hrană rece, că nu pot să sufăr să fac de mâncare, aşa că prefer să îmi fac un sendviş zdravăn şi basta. La prânz zuilnic iau câte o pâine caldă de la o brutărie de lângă blocul meu, franzelă mică, de 250 g; de obicei o tai în două, jumatate la prânz şi jumătate seara. Tai jumătatea de pâine de-a lungul, sa nu stau s-o tai felii să fac sendvişuri multe, că şi aia mă enervează. Şi pun unt, mezeluri, caşcaval sau brânză topită, muştar şi obligatoriu maioneză, de asemenea cumpărată, că aia de casă nu-i bună, mai bună e de la firma aia cu telefonul care sună câştigător. Şi îmi schimb şi eu mezelurile periodic, să nu mânânc tot de-un fel: azi salam X, mâine salam Y, poimâine cremwurşti, răspoimâine costiţă afumată, le schimb deci. Toate îi plac la nebunie lşui Cargo al meu. Ei, îmi făcusem un sendviş din ăsta barosan şi numai iaca mă sună cineva. Cu dreapta vorbeam pe mobil, în stânga aveam sendvişul, iar pană am vorbit eu la telefon, Cargo al meu tot dădea cu laba pe sendviş şi tot încerca să-l crăcăneze, să scoată mezel din el, ca să mănânce. Şi musai să-i dau măcar o bucăţică mică, fiindcă altfel nu scap de el, se agită, miorlăie ciudat şi dacă nu-i dă nimeni, se ridică pe masă sa-şi ia singur. Şi brânză topită mănâncă, deja când vede triunghiul, ştie ce e şi se agită de nu mai scapi de el. D-apoi când aude staniolul foşnind, e pe tine, de nu-l mai dai jos.Trebuie să-i arunci musai vârful triunghiului de brânză, că altfel nu se dă jos. Nu mai zic când aude uşa frigiderului, deja imediat e acolo, se ridică în două lăbuţe, mai să sară să intre în frigider cu totul, nu alta; avem combină din aia cu congelator jos şi frigider sus; el ştie că frigiderul e sursa de hrană. De aia zic că e de belea motanul meu. Lui maică-mea îi ştie de frică, fiindcă are un ţignal când ţipă odată la el, plus că deseori îi dă şi bătaie, dar degeaba. Tot pofticios e.

[Edited at 2005-12-09 17:24]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Rău să fii animăluţ... Dec 9, 2005

Eşti sclavul(a) tuturor idiosincraziilor alimentare ale unor "stăpâni", veterinari, şi aşa mai departe, şi tot felul de alte bâzdâgănii
Dacă anumite mari categorii de animale de casă n-ar avea voie să mănânce asta sau cealaltă, de ce ar mai continua firmele de alimente pt. animale să mai producă aşa ceva? Doar ca să fie date în judecată de posesori de animale frustraţi (să nu zic mai rău)?
Too
... See more
Eşti sclavul(a) tuturor idiosincraziilor alimentare ale unor "stăpâni", veterinari, şi aşa mai departe, şi tot felul de alte bâzdâgănii
Dacă anumite mari categorii de animale de casă n-ar avea voie să mănânce asta sau cealaltă, de ce ar mai continua firmele de alimente pt. animale să mai producă aşa ceva? Doar ca să fie date în judecată de posesori de animale frustraţi (să nu zic mai rău)?
Too much pet talk on this Forum, anyone?
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Cadou de Crăciun Dec 23, 2005

Pentru iubitorii de multe animale, nu numai de pisici, pe care le rog să mă scuze
http://www.cuteoverload.com/
Crăciun fericit tuturor!


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:49
English to Romanian
Dependenţa de pisici Dec 27, 2005

Pe site-ul citat de Lucian mai sus, există un link către "kittenwar" (se găseşte la secţiunea More! More! More!).
În "kittenwar" apar pozele a două pisicuţe dintre care trebuie să o alegi pe cea care îţi place mai mult, apoi apar alte două, şi tot aşa. Atenţie, că dă dependenţă. Eu deja nu mă pot opri de când tot aleg la pisici.
Recomandat pentru cine nu prea are ce face


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »